statystyki

Jaki: Jeśli ludzie uznają, że jestem arogancki, to mnie wywalą z urzędu. A sędziego nie

autor: Barbara Kasprzycka13.04.2017, 20:00; Aktualizacja: 14.04.2017, 09:05
"Problemem są elity sędziowskie, które wyznaczają standardy, a nie zwykli sędziowie z rejonów, którzy niosą na sobie ciężar rozpatrywania 90 proc. spraw."

"Problemem są elity sędziowskie, które wyznaczają standardy, a nie zwykli sędziowie z rejonów, którzy niosą na sobie ciężar rozpatrywania 90 proc. spraw."źródło: PAP

Jeśli ludzie uznają, że jestem arogancki, że ich nie reprezentuję, to mnie wywalą z urzędu. A sędziego nie mogą. Nawet gdyby ludzie chcieli wywalić złego sędziego, to korporacja go wybroni - mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w wywiadzie dla DGP.

Reklama


Nie jest pan lubiany przez sędziów. To powód do satysfakcji?

To wynika z mojej wady. Jestem wrażliwy na ludzką krzywdę. Zawsze w życiu miałem potrzebę, by bronić słabszych. Czy wie pani, co Polacy mówią na ulicy? Mówią, że w polskich sądach można znaleźć wszystko z wyjątkiem sprawiedliwości. Ludzie w starciu z władzą sądowniczą czują się bezradni. Polityka takiego jak ja mogą przynajmniej zmienić w każdych wyborach, a ocena sędziego należy tylko do korporacji. To bardziej jest nagonka elit sędziowskich na nas. A co my robimy złego? Wprowadzamy losowanie sędziów do spraw, wprowadzamy kary za przewlekłość, wprowadzamy jawne oświadczenia majątkowe, chcemy uporządkować postępowania dyscyplinarne. Czy to zamach na demokrację? Nie. To standardy zachodniej Europy.

Przed wyborami ujął pan to w rozmowie z Onet.pl tak: „Można w Polsce szarpnąć cuglami i nasikać do namiotu tym pseudoelitom, które rozkradały naszą Ojczyznę”. To właśnie pan robi?

To zdanie wyrwane z kontekstu. I chyba mocno nieaktualne.

Przeciwnie – z ostatniej kampanii, tej z 2015 r. Wypowiadał się pan w ten sposób o możliwej koalicji z Kukiz’15. Rozumiem, że chodziło o rozbijanie układów.

Każdy, kto choć trochę zna historię III RP, wie, że układy to nie bajka. Jednym z warunków oddania władzy przez komunistów w 1989 r. było zachowanie kontroli nad sądami i trybunałami, lecz również oddanie im wyłącznej możliwości kształtowania zawodu sędziego. Związany z antykomunistyczną opozycją prof. Adam Strzembosz, gdy na początku lat 90. został pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, liczył, że środowisko samo się oczyści. Po latach przyznał, że do tego nie doszło.

Korporacje prawnicze to samo zło?

Oczywiście, że nie. Problemem są elity tych grup zawodowych, które dają awanse i przywileje tylko tym prawnikom, którzy myślą tak jak oni. Wiem, że jest wielu fantastycznych sędziów, szczególnie w rejonach. Sędziów, którzy od lat nie mogli awansować, m.in. dlatego że nie funkcjonowali w żadnej koterii. I my chcemy to zmienić – zobiektywizować kryteria awansu, bo w tej chwili to jest widzimisię wąskiej grupy ludzi, którzy roszczą sobie prawo do zbudowania enklawy kompletnie niezależnej od państwa.

Ależ oni nie roszczą sobie takiego prawa, oni je mają – np. do decydowania o awansach. Mają takie prawo, bo politycy im to zapisali w ustawach.

Gdzie politycy zapisali prawo sędziów do tworzenia alternatywnego Trybunału Konstytucyjnego w momencie, gdy aktualny skład TK sędziom się nie podoba? Elity prawnicze powiedziały, że sobie stworzą własny trybunał i, zdaje się, nazwały go kontrolą obywatelską. To dowód na roszczenie sobie praw, których nikt im nie zapisał, a sobie je uzurpują.

Ma pan pewnie na myśli postulat rozproszonej kontroli konstytucyjności, sformułowany na katowickiej konferencji „Sędzia a konstytucja” z początku marca?

Właśnie. Gdzie mają do tego podstawę prawną?


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • kawa(2017-04-13 21:01) Zgłoś naruszenie 7628

    Ma rację pan minister - sędziowie to , w odróżnieniu od ministra , ludzie dobrze wykształceni . Na temat samych wypowiedzi szkoda cokolwiek mówić .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • JJB(2017-04-13 23:37) Zgłoś naruszenie 5916

    Takie pytanie do Pana Jakiego: W jaki sposób ludzie mogą go "wywalić" ( frazeologia ministra ) z urzędu Wiceministra Sprawiedliwości.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • sinner(2017-04-14 07:15) Zgłoś naruszenie 5616

    to ja jako człowiek składam wniosek o "wywalenie" Pana Panie Jaki, bo jest Pan arogancki (btw. bardzo łagodne określenie na Pana "działalność").... To teraz zagryzam popcorn i czekam na efekty :D

    Odpowiedz
  • zz(2017-04-14 01:07) Zgłoś naruszenie 4716

    Jaki jesteś arogancki i jakoś cie nie wywalili z urzędu takie bajeczki to se opowiadaj swoim partyjnym kolegom

    Odpowiedz
  • brede(2017-04-14 12:15) Zgłoś naruszenie 315

    Głównym atrybutem sędziego nie może być jego miłe usposobienie

    Odpowiedz
  • yorry234(2017-04-14 07:12) Zgłoś naruszenie 2943

    Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy, zafiksowanych politycznie, w stosunku do wypowiedzi Jakiego, który z szacunkiem odnosi się do ciężkiej pracy sędziów liniowych, natomiast słusznie uderza w magnaterię sądową. Zwykli sędziowie za tych magnatów muszą ostro *********** a te nieroby jeszcze wrzeszczą im nad uchem: " za mało, za wolno" . Oj narobiło się w sądownictwie synekurek, oj narobiło.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T1000(2017-04-14 18:54) Zgłoś naruszenie 265

    To porównanie Jakiego dokładnie pokazuje jego poziom intelektualny. Nie zauważył jednak, że różnica polega na tym, że na urząd sędziego jest jakaś selekcja a wiceministrem czy posłem może zostać najgorsza miernota czy dyletant, czyli np. taki Jaki. Byle tylko do odpowiedniej partii należał i prezes go tolerował. Ta władza ma właśnie taką jakość jak jacyś Misiewicze czy Jacy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2017-04-14 00:30) Zgłoś naruszenie 2613

    Jaki znawca

    Odpowiedz
  • a jednak są idioci..!!(2017-04-14 09:51) Zgłoś naruszenie 2529

    nieprawdopodobne i żałosne ....że są osobniki ! - wierzące w niezawisłość - to porażające żeby w XXI wieku w kraju była taka masa naiwnych "inteligentnych inaczej" klasyczny ciemnogród ! otóż to nie sprawa niezawisłości , lecz chodzi o to żeby było "jak było" czyli bezkarnie , bez odpowiedzialności , bez rozliczeń , przede wszystkim należy ograniczyć immunitety.!! Potrzebne są kilkuletnie ,twarde, bezwzględne, odważne decyzje, czyżby w Polsce , niektórzy byli ślepi , głusi i ograniczeni intelektualnie.? chyba tak.!! do dzisiaj... "szczęśliwi" rodacy od ćwierćwiecza lewitują w oparach karykaturalnej demokracji z zakazem jakiejkolwiek krytyki nietykalnej "niezawisłości. jak widać z wpisów ....jeszcze egzystuje - "kupa" IDIOTÓW - broniących " nadludzi"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marcin(2017-04-14 22:07) Zgłoś naruszenie 209

    Wszystkim prawnikom gratuluję najlepszego w historii wiceministra w resorcie sprawiedliwości! Mieć takiego "zwierzchnika" to skarb! Wspiera Nas w trudnych chwilach, nie obraża, nie pomawia, nie jest populistą i działa bezinteresownie w służbie sprawiedliwości...ku.. mać! Od pewnego czasu zacząłem żałować, że poszedłem tą drogą. Mam cichą nadzieję, że przyjdzie czas kiedy ludzie pokroju tego człowieka przestaną nami wycierać podłogi!

    Odpowiedz
  • ghfh(2017-04-14 17:26) Zgłoś naruszenie 204

    jaki nie jest arogancki , jaki jest niewychowanym i pustym chamem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2017-04-14 16:16) Zgłoś naruszenie 197

    A nie stać ciebie na to abyś sam odszedł , wszak jesteś nie tylko arogancki ale też ...........................Odejdż ,wstydu oszczędż!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • taka prawda(2017-04-14 14:03) Zgłoś naruszenie 1918

    Mniejsza o to, czy P. Minister komuś się podoba czy nie.... Reforma jest konieczna niezależnie od tego, która partia rządzi, bo gorzej już być nie może. Od lat te niby sądy nie tylko utrudniają a wręcz zatruwają życie wielu ludziom w kraju. Mieć w Polsce do czynienia z sądem - to istna katastrofa, brak profesjonalizmu, rozmyte prawo, korupcja oraz brak odpowiedzialności stanowią skuteczną barierę ażeby cokolwiek załatwić tak jak ma to miejsce w krajach cywilizowanych. Ten, kto ma porównanie zawsze będzie dążył ażeby jakiekolwiek sprawy, jeśli to jest możliwe załatwiać nie w polskich sądach, które w niczym nie przypominają normalności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olll(2017-04-14 13:52) Zgłoś naruszenie 158

    Problem polega na tym, że strona przegrana wychodząc z sądu ma na ogół negatywne odczucia na temat sędziego. Kto będzie sądził jak za zarzucana arogancję pan jaki zacznie wywalać sędziów z pracy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwator(2017-04-15 09:29) Zgłoś naruszenie 1319

    Najbardziej skorumpowana grupa zawodowa w Polsce, to tych co nazywamy "sędziami". Następna to "lekarze", a dalej "administracja". Szanowny Panie Ministrze Jaki, proszę nie rezygnować z planowanych reform związanych z dzisiejszym "sądownictwem", a przejdziecie Państwo do tej pozytywnej historii. TAK TRZYMAĆ I NIE PEZEJMOWAĆ SIĘ PISKIEM KASTY WIDZĄCEJ NA HORYZONCIE UTRATĘ SWOICH OSOBISTYCH WPŁYWÓW I POZAPRAWNYCH DOCHODÓW !!!. Po ich wyczyszczeniu POLACY poczują się wreszcie w SWOIM KRAJU W PEŁNYM BEZPIECZEŃSTWIE !!!. POWODZENIA.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • massud(2017-04-14 16:23) Zgłoś naruszenie 1016

    Proszę nie subiektywizować oczywistych niedomagań elit sędziowskich. Z sądownictwem w Polsce jest źle i nie ma co do tego dwóch zdań.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Weronika(2017-04-15 15:22) Zgłoś naruszenie 102

    Minister Jaki nie widzi tego , jaki jest arogancki. Nie widzi jak d e m o n s t r u j e w ł a d z ę. Jak osoba n i e d o j r z a ł a do tego urzędu. Nie widzi belki w swoim oku.

    Odpowiedz
  • Juras(2017-04-16 12:20) Zgłoś naruszenie 71

    Panie Jaki - wywód o arogancji powodującej "wywalenie" z rządu jest tak byle jaki jak Pana wiedza prawnicza. Ten rząd jest najbardziej arogancji ze wszystkich rządów od 1990 roku. Jak dotąd największych arogantów nikt z rządu nie wywalił - a lista długa jest, oj, długa.

    Odpowiedz
  • jan(2017-04-16 03:28) Zgłoś naruszenie 27

    Od 6 lat kasta uprzywilejowana ukrywa złodziejstwo w województwie świętokrzyskim , którym przez 30 lat rządzi ta sam władza .

    Odpowiedz
  • ree(2017-04-15 11:57) Zgłoś naruszenie 13

    bo co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie

    Odpowiedz