statystyki

Wymierne skutki sporu o trybunał. Sąd Najwyższy oceni orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.03.2017, 07:27; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:47
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Do SN trafiła skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem wyroku TK. Ma to utorować drogę do odszkodowania za nieprawidłowe działanie sądu konstytucyjnego.

Adwokaci Adam Jasiński i Piotr Jaszke, autorzy skargi, uważają, że nie ma przeszkód, aby Sąd Najwyższy ocenił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pod kątem jego zgodności z prawem. – My nie chcemy w ten sposób doprowadzić do wznowienia postępowania, które zostało już zakończone przed TK. To jest oczywiście niemożliwe – zaznacza mec. Jaszke.

Dochodzenie praw

Dochodzenie praw

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konstytucja mówi bowiem wprost, że wyroki TK są ostateczne. Dlatego też autorzy skargi domagają się jedynie stwierdzenia przez SN, że orzeczenie TK było wydane niezgodnie z prawem. To pozwoliłoby osobie, która na skutek rozstrzygnięcia trybunału poniosła szkodę – w tym wypadku ich klientowi – dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bez znaczenia.(2017-03-16 11:42) Zgłoś naruszenie 33

    Szanowni Państwo, proszę łaskawie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesy partykularne w związku z takim publicznym rozgrywaniem spraw publicznych mają większą szansę czy mniejszą szansę powodzenia. Po wtóre, proszę zwrócić uwagę, jak funkcjonuje polskie sądownictwo, mam na uwadze, że należy liczyć się z faktem, że Państwa sprawa zostanie upubliczniona, czego najlepszym dowodem jest komentowany artykuł. Nawiasem mówiąc, to jest skandal, że adwokaci idą ze sprawą do mediów, a samorząd zawodowy, który został powołany do nadzorowania przestrzegania zasad wykonywania zawodu, milczy. Czy adwokat nie powinien unikać przyjmowania roli rzecznika prasowego swojego klienta? Dlatego, tak nisko, zawody prawnicze są oceniane - nie ma żadnych standardów, koledzy z korporacji co najwyżej pogrożą palcem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane