Zoll: wysłuchanie publiczne wyeliminowałoby zakulisowe gierki przy uchwalaniu ustaw

08.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.02.2011, 16:42

ROZMOWA z prof. ANDRZEJ ZOLL z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Przy uchwalaniu każdej ustawy powinno być wysłuchanie publiczne. Osoby zainteresowane byłyby zapraszane i miałyby szanse wygłoszenia swoich racji. Tworzyłoby to jawną procedurę, bez zakulisowych gierek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • tik(2009-10-08 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim należy wprowadzić okręgi jednomandatowe w wyborach do samorządów, sejmu i senatu. Reszty problemów wtedy nie będzie.

    Odpowiedz
  • mike(2009-10-08 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Tutaj ciekawy głos w tej sprawie: http://legislacja.blog.onet.pl/

    Odpowiedz
  • HL(2009-10-08 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    No przecież jest już coś takiego i - jak widać - nie wyeliminowało zakulisowych gierek.

    Odpowiedz
  • Nikomu w Polsce nie można ufać(2009-10-08 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wybierasz do Sejmu a potem Zonk. Niestety Poseł to zawód. Liczy się kasa a jakieś tam głupie ustawy. Kto sobie tym będzie głowę zawracał.
    Liczą sie wybory i ustawienie się na kolejną kadencję.

    Odpowiedz
  • wojtek(2009-10-08 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Aleksander Krawczuk napisał kiedyś "gdyby ustawami można było zmienić świat - już dawno byłby on rajem".
    Ten pomysł uregulowania lobbingu dobrą ustawa jest właśnie z tego obszaru - chciejstwa.
    Dużo ważniejsza wydaje mi się jakość gotowych ustaw, a nie drogi jaką one się tworzą.
    A ta jest katastrofalna.
    Przykłady:
    mamy ponoć ustawę lobbingową, której owocem jest to że mamy w kraju 10 zalegalizowanych lobbystów.

    Pół roku temu z okładem znowelizowano ustawę termomodernizacyjną, tak aby można było wypłacić odszkodowanie kamienicznikom za to że kilka lat czynsze były ograniczane. Efekt - przez pół roku działania ustawy ani jeden kamienicznik nie uzyskał kredytu z banku, czyli nie dostał żadnego odszkodowania.

    To co jest rzeczywiście potrzebne, to ujemne sprzężenie zwrotne, czyli okresowa ocena skutków uchwalanych ustaw.

    Sejm powinien dostawać sprawozdania tego typu i naprawiać swoje błędy.

    Odpowiedz
  • Nic nie zlikwiduje patologii, może ograniczy(2009-10-08 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie może się pomyśli o jakiejś uczciwości i sprawiedliwości w tej chorej i patologicznej Polsce
    Dla Nas nie ma chyba już szans ale dla następnych pokoleń trzeba dać coś więcej jak tylko wstyd
    Bogate kraje patrzą z pogardą i mówią ze sami zasłużyliśmy na taki los

    Odpowiedz
  • Gdyby nie CBA to ustawa gładko by przeszła.(2009-10-08 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    I żadna z tych naszych Partii wogóle by nie dostrzegła tych zmian !!!
    Mogę dac sobie 2 ręce uciąć że tak by było.

    Marne mamy te elity polityczne jeżeli można wodzić je za nos i byle łajza może przekupić kogo tylko chce.

    Odpowiedz
  • gracz(2009-10-08 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Hazard to patologia i żle się dzieje że państwo chce z tej patologii czerpać zyski.

    Odpowiedz
  • irszy(2009-10-08 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    uSTAWY POWINNY ZMIENIC SWIAT ALE NIESTETY NIE WSZYSCU USTAWAMI SIE KIERUJĄ A W RAZIE INTERWENCIJ NIKT ZA TO SIE NIE BIERZE I NIKOMU NIC NIE GROZI ZADNA PUBLICZNA KARA TJ DYSCYPLINARKA USTAWY POWINNY BYC PUBLICZNIE OGŁASZANE I WYSYLANE DANYM URZEDOM ZA POSREDNICTWEM WSZYSTKICH OBYWATELI SONDAZY ITD W PRASIE A NAWET ULOTKAMI CO NAPEWNO BY BYLY POZYTECZNIEJSZE NIZ INNE CO NIE KAZDY SOBIE ZYCZY ABT WISIALY NA KLAMKACH I SKRZYNKACH ALE TEZ NIEMA TAKIEJ USTAWY NAJLEPIEJ ZBIERAC KOMENTARZE Z PRASY I INNYCH WIADOMOSCI MOZE TAK

    Odpowiedz
  • sliwka(2009-10-08 23:55) Zgłoś naruszenie 00

    gorzej jakby nie chciało czerpać uwierz mi

    Odpowiedz
  • baca(2009-10-11 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Poprawcie fikcję , która stworzył w Polsce (ze swoim lobby) były główny konserwator przyrody i I dyrektor GDOŚ w sprawie Natury 2000 i jej prawnych elementów niezgodnych z zapisami Konstytucji RP. To skandal w tzw. demokratyczym państwie prawa!!!

    Odpowiedz
  • koordynator OIUGZ(2009-10-19 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle ze niestety GLOSY W KONSULTACJACH SPOLECZNYCH NIE SA WYSLUCHIWANE - patrz ustawa Gwarancje Zaplaty :


    Co z Glosu OIUGZ zoistalo przyjete w zapisach??? nic !

    Nie mowie juz o dopowiadaniu na Glosy wysylane do Parlamentarzystow, administaracji czy organow Rzadowych ...

    Odpowiedz