"Brak decyzji urzędniczej też spowoduje szkody"

autor: Krzysztof Polak14.01.2009, 03:00

Rozmawiamy z prokuratorem MAŁGORZATĄ BEDNAREK - Powoływanie prokuratora do rozliczania urzędników za czynności, których nie można zakwalifikować jako przestępstwo, to rozwiązanie wątpliwe i niezgodne z konstytucją.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Zniechęcony(2009-01-14 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    No przecież chodzi o ty by był bajzel ... eee... szkoda pisać, gadać itd.

    Odpowiedz
  • Miś(2009-01-14 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    ""Przecież w urzędach skarbowych im więcej się ściągnie od podatników tym większe są premię. "

    Z tego co mi wiadomo, to w urzędach skarbowych już z rok lub dwa nie ma premii - zostały im tylko grosze z oszczędności ..."

    Dokładnie premie uzaleznione od wyników zostały zlikwidowane wraz ze środkiem specjalnym w 2003 roku.

    Odpowiedz
  • rondel(2009-01-14 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie ze skarbowki to szczuple rybki:)
    to dzialo jest wycelowane w urzedanikow podejmujacych w gminach, wojewodztwach, a takze na poziomie centralnym strategiczne decyzje, np. przetargowe

    Odpowiedz
  • ?(2009-01-14 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Niedobra,bo pan prokurator nie chce się narażać urzędasom od których coś zależy? I gdzie tu niezgodność z Konstytucją? Czyżby funkcjonariusz stał ponad prawem?

    Odpowiedz
  • HA HA - ale nabiał(2009-01-14 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    ustawa o prokuraturze Art 3
    6) zaskarżanie do sądu niezgodnych z prawem decyzji administracyjnych oraz udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji,

    7) koordynowanie działalności w zakresie ścigania przestępstw, prowadzonej przez inne organy państwowe,

    8) współdziałanie z organami państwowymi, państwowymi jednostkami organizacyjnymi i organizacjami społecznymi w zapobieganiu przestępczości i innym naruszeniom prawa,

    konstytucja R.P. art 7 Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

    Po to jest prokuratura by ścigać urzędników nie przestrzegających prawa.

    Ta pani odczytała konstytucję i art 7. że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa - więc nic nie trzeba robić, bo tak pisze konstytucja. Amen

    Odpowiedz
  • zenak(2009-01-14 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    No ale nasz ustawodawca chyba dobrze nie pomyślał. Bo teraz urzędnicy nie będą już wydawać tak chętnie decyzji wymiarowych np. w spr. podatkowych i efekt może być taki, że zmniejszą się z tego tytułu wpływy do budżetu państwa. Teraz urzędnik ma prikaz, na siłę coś ściągnąć. Przecież w urzędach skarbowych im więcej się ściągnie od podatników tym większe są premię. Zatem zależy urzędnikom na tym, aby wydawać jak najwięcej decyzji wymiarowych i egzekwować je. Teraz liczna tych decyzji zapewne spadnie, bo jak będzie sprawa choć trochę wątpliwa, to urzednik nie wyda decyzji pod groźbą poniesienia osobistej odpowiedzialności. No i jeszcze druga kwestia, jest duże zagrożenie że za kilka lat po prostu będzie brakować chętnych na urzędników. Było źle, ale dobrze też nie będzie. Jak zwykle chybiony pomysł. Z niewolnika nie ma dobrego pracownika.

    Odpowiedz
  • f(2009-01-14 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    ustanowić cenzus wykształcenia dla posłów, żeby nie wprowadzali szitu do obrotu, a nie przerzucać odpowiedzialność na nędznie opłacanych urzędników, od nich trzeba wymagać przede wszystkim kompetencji, ale też nie spodziewajcie się cudów jak człowiek dostaje marne grosze za swój wysiłek - nic dziwnego że jego motywacja siada, a co zdolniejsi wieją z urzędów gdzie pieprz rośnie...

    Odpowiedz