Wraz z rozwojem social mediów w internecie pojawiły się serwisy, w ramach których pracownicy mogą dzielić się swoimi komentarzami na temat danego pracodawcy, wyrażając pozytywne lub negatywne opinie. Czy pracownik naruszający dobre imię pracodawcy w sieci może ponieść odpowiedzialność?
Wpisy naruszające dobre imię pracodawcy
Wpisy naruszające dobre imię pracodawcy Platformy stworzone z zamiarem dzielenia się komentarzami na temat warunków zatrudnienia w danym zakładzie pracy często stają się miejscem, w którym przedstawiane są dosadne, negatywne, a nawet wulgarne wypowiedzi pracowników lub byłych pracowników na temat pracodawcy lub przełożonych. Dodatkowo doświadczenie pokazuje, że niejednokrotnie zadowoleni z warunków w danym zakładzie pracy rzadziej publikują opinie, które byłyby pozytywne.
Kiedy w internecie pojawią się nieprawdziwe informacje na temat danego zakładu pracy, pracodawcy powinni działać, chroniąc swoje dobre imię i renomę. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że nieprawdziwe informacje szybko zyskują na popularności.
Odpowiedzialność pracownika
Jeżeli pracodawca będzie chciał wyciągnąć konsekwencje wobec osób, które zamieściły oczerniający go komentarz, ma ku temu środki prawne. Nikt nie jest w internecie anonimowy, a dojście do autora wpisu po numerze IP komputera nie jest trudne. Często zdarza się też, że pracownicy nieświadomi odpowiedzialności, jaka może ich czekać, publikują znieważające pracodawcę wpisy nawet pod swoimi imieniem i nazwiskiem.
Na pracownikach również poza godzinami ich pracy ciąży obowiązek dbania o dobro zakładu pracy. Wobec tego zamieszczanie wpisów, w których oczerniają oni pracodawcę, stanowi naruszenie tego obowiązku, a tym samym – w zależności od stopnia naruszenia – może pociągać za sobą określone konsekwencje. Takie naruszające dobra pracodawcy wpisy nie mieszczą się bowiem w dozwolonej krytyce i tym samym takie działanie nie może podlegać ochronie prawnej jak prawo do wyrażania opinii.
Więcej na temat aktywności pracowników w internecie i możliwych konsekwencjach przeczytasz w książce Kodeks pracy z praktycznym komentarzem