Uruchomienie Centralnego Ośrodka Seksuologii Sądowej zakłada przygotowywana ustawa o tzw. kastracji farmakologicznej pedofilów. Dziś o projekcie rozmawiali ministrowie.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, szefowie resortów zdrowia i sprawiedliwości poinformowali podczas posiedzenie Rady Ministrów, że prace nad projektem są na ukończeniu.

PAP dowiedziała się dziś w ministerstwie zdrowia, że zakłada się w nim m.in. powstanie Centralnego Ośrodka Seksuologii Sądowej. Miałby on się zająć m.in. wydawaniem opinii dotyczących pedofilów zakwalifikowanych do tzw. kastracji farmakologicznej i organizacją ich leczenia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała wczoraj, że projekt ustawy powinien być gotowy w ciągu dwóch tygodni. Od kilku miesięcy pracuje nad nim specjalny zespół, złożony z przedstawicieli resortów: zdrowia i sprawiedliwości, a także kancelarii premiera.

"Idziemy w tych pracach w stronę przymusowego leczenia po odbyciu kary"

Premier Donald Tusk mówił wczoraj w programie "Kropka nad i" w TVN24, że chciałby, aby przymusowa tzw. kastracja farmakologiczna była stosowana wobec pedofilów po odbyciu przez nich wyroku. Szef rządu zamierza wprowadzić w Polsce "najbardziej represyjny i rygorystyczny zapis wobec zbrodniarzy, którzy gwałcą dzieci".

"Idziemy w tych pracach w stronę przymusowego leczenia po odbyciu kary" - zaznaczył premier. Według niego przymusowa kastracja farmakologiczna powinna być traktowana jako środek zapobiegawczy. "Mówimy o przymusowym leczeniu pedofila, który nie jest w stanie panować nad swoim popędem i gwałci dzieci" - podkreślił Tusk.