Osoba, która otrzyma w prezencie quada, nie może nim wyjechać na drogę. Może natomiast poruszać się pojazdem po łące lub bezdrożach.
Quad otrzymany na komunię może okazać się nieudanym prezentem. Przepisy określają, że trzeba mieć przynajmniej 13 lat i kartę motorowerową, aby móc wyjechać takim pojazdem na drogę. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o kierujących pojazdami, która minimalny próg wiekowy do jazdy quadem podniesie do 14 lat. Ośmiolatek będzie mógł nim pojeździć jedynie po posesji rodziców lub na łące u dziadka.
Quady są popularnym prezentem komunijnym. Jednak w obecnym stanie prawnym możliwość jazdy takim pojazdem po drogach publicznych jest możliwa, gdy ma się 13 lub 16 lat. Minimalny próg wiekowy zależy od tego, w jaki sposób zarejestrowano quada. Jeżeli jest zarejestrowany jako motorower, to może nim się poruszać 13-latek, który ma kartę motorowerową. W przypadku, gdy taki pojazd został zarejestrowany jako samochód, to wówczas do poruszania się nim potrzebna jest przynajmniej kategoria B1, którą można uzyskać w wieku 16 lat za zgodą rodziców. W konsekwencji młodsze osoby mogą jeździć na takich maszynach jedynie po terenie prywatnym, gdzie nie obowiązują przepisy ruchu drogowego.
Projekt nowej ustawy o kierujących pojazdami porządkuje zasady jazdy na quadach. Propozycje zakładają wprowadzenie nowej kategorii AM. Zastąpi ona kartę motorowerową. Jednak takie uprawnienie uzyska osoba, która ma skończone 14 lat, a nie 13. Z kategorią AM będzie można poruszać się skuterem lub małym quadem. Aby uzyskać takie prawo jazdy na małego quada lub motorower, trzeba będzie ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.
Projekt wprowadza definicję quadów, które zostaną określone jako czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Z kolei czterokołowiec lekki to pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h i masę do 350 kg.
Zdefiniowanie takich pojazdów sprawi, że znikną rozbieżności związane z różnym ich rejestrowaniem – jako motorower lub jako samochód. Quad będzie rejestrowany jako czterokołowiec.
Zgodnie z projektem ustawy większym quadem, czyli czterokołowcem, będzie mógł poruszać się kierowca, który ukończy 16 lat i zdobędzie kategorię B1.