Od początku lipca wchodzą niższe stawki za połączenia komórkowe z zagranicą.
Na terenie całej Unii Europejskiej zapłacimy maksymalnie 0,11 euro bez VAT za SMS, a za połączenie z telefonu komórkowego – 0,39 euro.
W Unii stopniowo obniżane są opłaty roamingowe. Od 1 lipca 2010 r. za inicjowane przez abonenta połączenie opłata nie może przekroczyć 0,39 euro (bez VAT), a za połączenie przychodzące – 0,15 euro (bez VAT). Takie stawki określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE).
– Wprawdzie rozporządzenie obniża opłaty, ale są one podawane w euro. Gdy w 2008 r. przeliczano opłaty, euro kosztowało 3,20 zł. Obecnie kurs jest znacznie wyższy. Pomimo obniżenia stawek niektóre opłaty mogą więc nie spaść – tłumaczy Piotr Dziubak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Operatorzy od tego roku zobowiązani są także do wprowadzenia limitów dla transmisji danych, tzw. cut off limits.
– Do tej pory nie było żadnego ograniczenia w korzystaniu z internetu przez komórkę. Często docierały do nas skargi konsumentów, że po powrocie do kraju musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych rachunku. W tej chwili wprowadzono limit korzystania z internetu do 50 euro. Po przekroczeniu tego progu trzeba będzie potwierdzić dalszą chęć korzystania z sieci – tłumaczy Piotr Dziubak.
Alternatywnie limity mogą zostać określone również w ilości dostępnych do wykorzystania danych (np. 5 MB, 10 MB), pod warunkiem że abonent zostanie poinformowany o opłatach odpowiadających tym limitom. Po wykorzystaniu 80 proc. dostępnego limitu cenowego lub ilościowego operator jest zobowiązany przesłać powiadomienie.
Po wykorzystaniu dostępnego limitu użytkownik dokona wyboru – czy chce dalej korzystać z usługi, czy nie. Operator jest zobowiązany również informować użytkownika o kosztach związanych z transmisją danych w roamingu. Od zeszłego roku operatorzy muszą stosować także naliczanie sekundowe najpóźniej od 31. sekundy połączenia wychodzącego.
kwa