Wyjeżdżając na wakacje, warto pamiętać nie tylko o dokumentach, ale także o trójkącie ostrzegawczym. Przydać się może również kamizelka odblaskowa. Należy też wiedzieć, kto i za jakie wykroczenia drogowe może nas zatrzymywać.

1 Dokumenty trzeba mieć przy sobie

Kierowca, wsiadając za kierownicę, powinien przede wszystkim mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny z odnotowanymi ważnymi badaniami technicznymi pojazdu oraz polisę OC. Jeszcze w 2009 roku za brak tego ostatniego dokumentu konsekwencje były najpoważniejsze. Wówczas za brak ubezpieczenia można było zapłacić nie tylko mandat. Samochód był odholowywany na parking depozytowy. Dlatego kierowca musiał się liczyć, że zapłaci dodatkowo za holowanie auta i jego postój na parkingu depozytowym do czasu okazanie wymaganego dokumentu ubezpieczenia. Obecnie jednak za brak okazania policji dokumentu ubezpieczenia komunikacyjnego OC kierowca jest karany 50-złotowym mandatem.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Obowiązku posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego

Kontroli kierowcy na drodze

Obowiązkach ciążących podczas przewozu dzieci

Przyczep samochodowych

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 5 sposobów na bezstresowe wakacje własnym samochodem.