Jeżeli kupujący nie sprawdził stanu technicznego pojazdu, nie powinien akceptować go w podpisywanej umowie. Właściciel powinien wydać mu także od ręki całą dokumentację związaną z użytkowaniem pojazdu.
Od prawidłowo sporządzonej umowy kupna-sprzedaży samochodu zależy, czy będziemy mogli żądać zwrotu pieniędzy za wady, które ukrył przed nami poprzedni właściciel. Nie oznacza to od razu, że musi ona zostać sporządzona przez radcę prawnego lub adwokata. Wystarczy, że w trakcie jej sporządzania zwrócimy uwagę na kilka postanowień.

Trzeba wskazać dane

Tak jak każda umowa kupna-sprzedaży umowa dotycząca używanego auta musi zawierać przede wszystkim dokładne dane właściciela pojazdu oraz nabywcy. Musi być to co najmniej imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego. W umowie powinno znaleźć się oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem samochodu będącego przedmiotem umowy. W tym miejscu należy wskazać markę pojazdu, aktualny numer rejestracyjny, numer silnika oraz nadwozia, rok produkcji, kolor oraz aktualny przebieg licznika.
Zbywający powinien oświadczyć także, że samochód nie jest obciążony na rzecz osób trzecich, czyli np. nie stanowi zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez jego właściciela. Sprzedający musi zagwarantować także, że samochód nie ma wad prawnych, czyli np. nie stanowi przedmiotu użyczenia innej osobie, oraz że nie stanowi przedmiotu żadnego postępowania bądź zabezpieczenia roszczeń.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak sporządzić umowę kupna auta.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz m.in. wzór umowy sprzedaży samochodu.