Najbliższych krewnych można w testamencie wydziedziczyć i pozbawić prawa do zachowku, wskazując przyczynę wydziedziczenia. Spadkobiercy ustawowi mogą domagać się od spadkobierców wypłaty zachowku.
Z mocy ustawy po zmarłym spadkodawcy dziedziczą jego najbliżsi krewni. W pierwszej kolejności do spadku powołani są dzieci i małżonek zmarłego. Gdy zmarły nie pozostawił dzieci lub wnuków, to wówczas razem z małżonkiem dziedziczą jego rodzice. W pewnych przypadkach spadkobiercami ustawowymi może być rodzeństwo zmarłego, dzieci rodzeństwa, dziadkowie, a nawet pasierbowie.
Spadkodawca ma prawo sporządzić testament i do spadku powołać osoby spoza kręgu dziedziczących po nim z mocy ustawy, czyli nawet osoby obce, albo tylko niektórych swoich spadkobierców ustawowych, np. tylko syna, a pominąć małżonka i córkę. Ma wówczas dwie możliwości: w testamencie tylko pomija spadkobierców ustawowych albo pomija ich i skutecznie wydziedzicza, pozbawiając prawa do zachowku wskazując na przyczynę wydziedziczenia wymienioną w art. 1008 kodeksu cywilnego.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak można pozbawić spadku krewnych.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz następujące porady:

- Wysokość zachowku zależy od tego, kim jest uprawniony
- Nie zawsze z powodu narkomanii można wydziedziczyć dziecko
- Nie można warunkowo wydziedziczyć spadkobiercy
- Faktyczna separacja nie pozbawia prawa do dziedziczenia