Odmowa przyjęcia mandatu opłaca się tylko w razie uzasadnionych wątpliwości co do zasadności jego wystawienia przez policjanta lub strażnika miejskiego. Jeżeli wersja funkcjonariusza potwierdzi się na rozprawie, kierowca będzie musiał zapłacić nie tylko grzywnę, ale i koszty postępowania.

Czy sprawa musi trafić do sądu

Przyjąłem mandat, bo policjant powiedział, że jeżeli tego nie zrobię, to sprawa trafi do sądu i tam będę musiał się tłumaczyć. Czy sąd to konieczność w takich sytuacjach i sprawy nie można wyjaśnić z komendantem albo innymi policjantami?

Czy kursant może dostać mandat

Na zajęciach teoretycznych na kursie prawa jazdy instruktor powiedział, że także osoby jeżdżące przysłowiową „elką” mogą dostać mandat za łamanie przepisów ruchu drogowego. Wydaje mi się to absurdalne, skoro dopiero uczę się prowadzić samochód. Czy na nałożenie mandatu kursantowi pozwalają rzeczywiście przepisy?

Czy mam prawo odmówić podpisu

Policjanci stwierdzili, że przekroczyłem podwójną linię ciągłą jezdni wyprzedzając inny pojazd. Stanowczo się temu sprzeciwiłem. Funkcjonariusze jechali z przeciwnego kierunku i z kilkuset metrów źle ocenili miejsce, w którym wyprzedzałem. Czy w razie takich rozbieżności powinienem przyjmować mandat?

Czy strażnik może ukarać mandatem

Zaparkowałem samochód, przypadkowo zastawiając bramę wjazdową do posesji. Po niecałym miesiącu dostałem wezwanie od straży miejskiej i tam pokazano mi zdjęcie. Przyznałem się do winy, jednak czy to dopuszczalne, żeby po takim czasie karać za wykroczenie?

Czy mogę jeszcze odzyskać pieniądze

Dwa miesiące temu zapłaciłam mandat za nieprawidłowe parkowanie pod blokiem. Teraz dowiedziałam się, że straż miejska nie miała jeszcze prawa nakładać takiego mandatu na terenie prywatnym spółdzielni, bo nie obowiązywały wtedy tam przepisy ruchu drogowego. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu i czym to grozi.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.