Rząd usuwa lukę prawną w taryfikatorze mandatów. Za wykroczenie kierowca zapłaci karę w wysokości określonej przez tabelę, a nie przez policjanta.

Prezes Rady Ministrów przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych. W poniedziałek kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Nowelizacja wprowadza nowe stawki mandatów za wykroczenia związane z naruszeniem ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W szczególności chodzi o zaniechania właścicieli restauracji i pubów dotyczące informowania o zakazie palenia. Za brak tabliczki z zakazem mogą się oni spodziewać kary w wysokości 150 zł. Taki sam mandat będzie groził właścicielom sklepów i punktów gastronomicznych, gdy na ich witrynach zabraknie informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. Stuzłotowym mandatem może się skończyć sprzedaż detaliczna papierosów w systemie samoobsługowym, np. w automacie lub hali sklepowej.