Rząd usuwa lukę prawną w taryfikatorze mandatów. Za wykroczenie kierowca zapłaci karę w wysokości określonej przez tabelę, a nie przez policjanta.

Prezes Rady Ministrów przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych. W poniedziałek kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Nowelizacja wprowadza nowe stawki mandatów za wykroczenia związane z naruszeniem ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W szczególności chodzi o zaniechania właścicieli restauracji i pubów dotyczące informowania o zakazie palenia. Za brak tabliczki z zakazem mogą się oni spodziewać kary w wysokości 150 zł. Taki sam mandat będzie groził właścicielom sklepów i punktów gastronomicznych, gdy na ich witrynach zabraknie informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. Stuzłotowym mandatem może się skończyć sprzedaż detaliczna papierosów w systemie samoobsługowym, np. w automacie lub hali sklepowej.

W stosunku do osób palących wyroby tytoniowe w miejscach niedozwolonych organy mandatowe będą miały prawo do określania wysokości mandatu karnego na zasadach ogólnych, a więc w granicach od 20 zł do 500 zł. Kwota mandatu w tym przypadku będzie zależeć od okoliczności sprawy.

Wyższe mandaty będą groziły również kierowcom przewożącym większą niż określona w dowodzie rejestracyjnym liczbę osób. Podobnie będzie z przewozem osób w pojeździe do tego nieprzystosowanym. Chodzi więc o popularne busy przewożące pracowników i taksówki. Zmiana tego przepisu to skutek ubiegłorocznego tragicznego wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą, w którym zgięło 18 osób. Sprawca takiego wykroczenia będzie musiał się liczyć nawet z 500-złotowym mandatem (100 zł za każdą osobę przewożoną ponad dopuszczalny stan).

Nowy taryfikator usunie również istniejącą lukę prawną i za wykroczenia drogowe kierowcy będą płacić kary w wysokości określonej przez taryfikator, a nie przez policjanta.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia.

500 zł mandatu zapłaci kierowca przewożący za dużą liczbę pasażerów
300 zł kary grozi kierowcy za przekroczenie prędkości o 40 km/h
150 zł grzywny grozi za brak tabliczki informującej o zakazie palenia w restauracji