Stawki opłat za jazdę po autostradach pozostających w zarządzie GDDKiA będą różne dla samochodów i motocykli. Na autostradach motocykliści będą płacić za przejazd jednego kilometra 0,10 zł, a kierowcy samochodów osobowych 0,20 zł
Na autostradach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) motocykliści będą płacić za przejazd jednego kilometra 0,10 zł, a kierowcy samochodów osobowych 0,20 zł – wynika z opublikowanego już rozporządzenia ministra infrastruktury z 14 czerwca 2011 r. w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą (Dz.U. nr 124, poz. 706). Rozporządzenie wchodzi w życie 30 czerwca 2011 roku.
– Te stawki będą na większości autostrad, gdyż najwięcej takich tras jest w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – mówi Artur Mrugasiewicz z GDDKiA. Dodaje, że nie obejmą one tych odcinków, które nie są w zarządzie GDDKiA.
W sumie w Polsce jest około 870 km autostrad. Z tego około 300 km jest w rękach prywatnych koncesjonariuszy.
Przykładowo z 1 lipca dokładnie stawki te będą obowiązywały kierowców na odcinku autostrady z Konina do Strykowa. Będą one jednakowe na wszystkich drogach będących w rękach GDDKiA – także tych, które dopiero zostaną uruchomione.
Inne stawki obowiązują na autostradach, które są w zarządzie prywatnych firm. Na tych trasach kierowcy nadal będą płacić według cennika danego koncesjonariusza. Najwięcej za podróż motocyklem i samochodem osobowym kierowcy zapłacą na odcinkach Autostrady Wielkopolskiej. Zarówno za motocykl, jak i za samochód osobowych stawka za 1 km wynosi około 0,29 zł. W sumie za przejazd trzech płatnych odcinków Autostrady Wielkopolskiej trzeba zapłacić 39 zł. Na odcinku autostrady A4 należącym do Stalexportu – około 0,26 zł za jeden kilometr. Natomiast na części autostrady A1, która jest w zarządzie koncesjonariuszy, stawki zarówno za samochody osobowe, jak i motocykle wynoszą około 0,16 zł za 1 km. To oznacza, że kierowcy motocykli zapłacą najmniej na trasach GDDKiA. Natomiast kierowcy samochodów osobowych mniej niż na drogach GDDKiA zapłacą na jednej trasie – A1.
Rozporządzenie w sprawie opłat za przejazd autostradą dotyczy nie tylko kierowców samochodów osobowych i motocykli. Zawiera ono stawki także dla ciężarówek i autobusów, które będą od 1 lipca 2011 r. płacić za przejazd po drogach krajowych i autostradach w systemie elektronicznym. W ich przypadku stawka za 1 km przejechany po autostradach zależy także od wielkości pojazdu i emitowanych przez silnik spalin.
0,20 zł będą płacić za przejazd jednego kilometra kierowcy samochodów osobowych