Przedsiębiorca nie musi organizować ponownego szkolenia bhp dla pracownika tymczasowego, który u niego wcześniej pracował, o ile będzie on wykonywał te same obowiązki co poprzednio. Przy czym pomiędzy zakończeniem jednej umowy o pracę a podpisaniem nowej nie może być nawet dnia przerwy. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na interpelację poselską.
Sprawą szkoleń z zakresu bhp zainteresował się poseł Marek Kwitka, do którego zgłosił się przedsiębiorca zatrudniający ok. 700 pracowników tymczasowych kierowanych do niego przez różne agencje zatrudnienia. Do spółki często trafiają osoby wcześniej w niej zatrudnione, przy czym za każdym razem były one kierowane przez inną agencję. Przedsiębiorca miał więc wątpliwości, czy przy kolejnym przyjęciu ich do pracy na to samo stanowisko co poprzednio musi za każdym razem kierować je na szkolenia niezbędne do świadczenia pracy.
W wystąpieniu do resortu poseł zwrócił uwagę na wątpliwości związane z interpretacją art. 2373 kodeksu pracy. Zgodnie z jego brzmieniem obowiązek szkolenia przed dopuszczeniem do pracy nie obejmuje osób, które podejmują zatrudnienie na tym samym stanowisku pracy, które zajmowały u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy. Niestety – jak podkreślił parlamentarzysta – nie wiadomo, jak należy rozumieć użyte w przepisie słowo „bezpośrednio”.
– Czy przesłanka ta zostanie spełniona, jeśli pracownik podejmie u poprzedniego pracodawcy nową pracę, np. po upływie tygodnia od ustania poprzedniej umowy? – dopytywał poseł.
W odpowiedzi resort pracy wyjaśnił, że w przypadku zatrudniania pracownika tymczasowego u tego samego pracodawcy użytkownika i na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował on w okresie bezpośrednio poprzedzającym ponowne powierzenie mu obowiązków, nie jest konieczne przeprowadzanie dla niego kolejnego szkolenia. W ocenie resortu przejście takiej osoby do innej agencji pracy tymczasowej nie ma w tym przypadku znaczenia. Obowiązek szkolenia bhp dla czasowników ciąży bowiem na pracodawcy użytkowniku.
Ministerstwo wyjaśniło, jak należy rozumieć słowo „bezpośrednio”, które występuje w art. 2373 par. 2 zdanie drugie kodeksu pracy.
– Określenie „bezpośrednio” oznacza, że podjęcie takiej pracy powinno nastąpić następnego dnia, czyli bez dnia przerwy – podkreślił w odpowiedzi wiceminister pracy Radosław Mleczko.