Jest zielone światło dla ustawy o petycjach - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej senator Mieczysław Augustyn. Senator poinformował, że złożył dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy. Wcześniej polityczną decyzję w tej sprawie podjął klub Platformy Obywatelskiej - powiedział Augustyn.

Projekt ustawy o petycjach jako inicjatywa legislacyjna Senatu będzie jeszcze musiał przejść cały proces legislacyjny. Mimo to senator uważa, że ustawa może zostać uchwalona do końca tego roku. „My jesteśmy w stanie się z nią uporać w ciągu kwartału - do półrocza na pewno. I sądzę, że w tym czasie - jeśli Sejm będzie pracował w podobnym tempie, to w tym roku powinniśmy tę ustawę mieć” - powiedział.

Konieczność uchwalenia ustawy o petycjach wynika z Konstytucji. Ustawa zasadnicza przyznaje każdemu prawo do składania petycji oraz przewiduje, że tryb jej rozpatrywania ma określić ustawa. W 2011 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o petycjach. Nie zdążono jej jednak uchwalić przed końcem kadencji.

Od trzech lat działa w Senacie komisja ds. petycji. Komisja opracowała własny regulamin postępowania z petycjami. Wpływa ich rocznie do Senatu około pięćdziesięciu. Kilkanaście z nich jest w trakcie procedowania. Obecna inicjatywa jest piątym podejściem do uchwalenia ustawy - przypomina Augustyn.

Reklama