W obecnie obowiązujących przepisach pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale jednocześnie ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
Do Sejmu trafił właśnie poselski projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), który rozszerza zasadę pierwszeństwa dla pieszego. Platforma Obywatelska proponuje zmianę art. 13 ust. 1 oraz 26 ust. 1 kodeksu drogowego w ten sposób, aby pieszy miał pierwszeństwo również, gdy oczekuje bezpośrednio przed przejściem. Kierujący samochodem musiałby się zatrzymać i umożliwić mu przejście na drugą stronę.
Takie rozwiązanie, zdaniem posłów PO, ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków. Zdaniem Ryszarda Stefańskiego, prawnika specjalizującego się w prawie drogowym, projektowane przepisy odpowiadają europejskim standardom.
Oprócz tego PO chce kolejnych zmian w ustawie o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.) dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Przyszli kierowcy oprócz testu teoretycznego i sprawdzenia umiejętności jazdy mieliby też zaliczyć praktyczny egzamin z pierwszej pomocy. Jak napisano w uzasadnieniu, duża część ofiar wypadków komunikacyjnych miałaby szanse na przeżycie, gdyby w porę skutecznie przeprowadzono ich reanimację.
Zwłaszcza że skuteczną reanimację można przeprowadzić w trakcie pierwszych czterech minut od zatrzymania krążenia, a rzadko kiedy służby ratownicze przyjeżdżają na miejsce zdarzenia w tym czasie.
Etap legislacyjny
Projekt przed pierwszym czytaniem