Na trzy pytania związane z pomocą świadczoną przez notariuszy odpowiada Jolanta Niedziela notariusz, rzecznik Izby Notarialnej w Warszawie.
W tym roku podczas Dni Otwartych Notariatu 28 listopada poruszany ma być temat dziedziczenia. Spodziewają się państwo rekordowej frekwencji?
Doświadczenia pięciu poprzednich edycji pokazują, że problematyka dziedziczenia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Bez względu na temat przewodni corocznych spotkań organizowanych przez notariat – a rozmawialiśmy już między innymi o księgach wieczystych, bezpiecznej jesieni życia czy przekazywaniu majątku w rodzinie – większość pytań i tak zawsze dotyczyła testamentów, reguł dziedziczenia, zachowku, zapisów windykacyjnych czy wydziedziczenia. W tym roku notariat proponując temat: „Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu”, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, tym bardziej że rok 2015 obfitował w niezwykle istotne zmiany w tej dziedzinie. 17 sierpnia weszły w życie przepisy regulujące spadkobranie z elementem transgranicznym, a od 18 października obowiązują nowe zasady ochrony spadkobierców przed dziedziczeniem długów spadkowych. Każda zmiana tak istotnej dziedziny, jaką jest prawo spadkowe, wymaga szerokiej akcji informacyjnej, bowiem wcześniej czy później kwestia ta będzie dotyczyła każdego z nas – jako spadkobiercy, ale także jako spadkodawcy.
Odpowiedzią na mobilność Europejczyków jest właśnie Europejskie Poświadczenie Spadkowe. Jaka jest jego funkcja?