statystyki

Notariusz jest niczyj: Czuwa nad interesem obu stron

autor: Małgorzata Brylewska -Iwańczyk, Dorota Rynkiewicz-Szafurska20.05.2015, 07:38; Aktualizacja: 31.10.2015, 10:37
Analizowano rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE)

Analizowano rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE)źródło: ShutterStock

Na łamach DGP ukazał się artykuł pt. „Egzekucja trzema kosami? To nie takie proste” (wyd. 90/2015), którego autorzy – nasi koledzy z innej korporacji prawniczej, zajmujący się doradztwem w segmencie bankowości i finansów w międzynarodowej kancelarii prawniczej – poddali analizie rzekome skomplikowanie stanu prawnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) (sygn. akt P 45/12). 

W publikacji roztrząsane są kwestie piętrzących się przed kredytobiorcami problemów związanych ze złożeniem oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Autorzy skupili się w swojej analizie na dwóch zagadnieniach: taksie notarialnej i pytaniu: czyj notariusz. Czując się niejako wywołane do tablicy, my również chcemy się odnieść do tych kwestii.

Nie ma darmowych usług


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • rt(2015-05-20 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Notariusz istotnie jest zawodem zaufania publicznego. Wszak to jest sprywatyzowany urzędnik państwowy.
  Sędzia - też urzędnik państwowy - jest zawodem zaufania publicznego.
  Zawodami zaufania publicznego są zawody urzędnicze - gdyż wymaga się od nich bezstronności w załatwianiu spraw - co powinno przekładać się na zaufanie zarówno stron jak i reszty społeczeństwa. Wynika to zasad postępowania, którymi związani są urzędnicy.
  Natomiast radca prawy i adwokat - nie są zawodami zaufania publicznego - to pełnomocnicy stron, których zadaniem jest pilnowanie interesu mocodawców, bez brania pod uwagę słuszności interesu drugiej strony. Taka jest z resztą istota zawodu pełnomocnika. Zupełnie nie wiem, czemu w Polsce zawód pełnomocnika d.s. prawnych jest przez niektórych traktowany jako zawód zaufania publicznego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane