Dla wielu osób zdobycie prawa jazdy jest jednym z największych wyzwań w życiu. Najpierw trzeba odbyć 30-godzinny kurs, potem zdać egzamin teoretyczny, następnie praktyczny, później dopiero można odebrać w urzędzie upragniony dokument. Oczywiście, wszystko to kosztuje – z roku na rok coraz więcej. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdobyte z trudem prawo jazdy bardzo łatwo stracić. Zwłaszcza, że od kilku miesięcy obowiązuje surowszy taryfikator punktów karnych.

Ma być bezpieczniej

O tym, że teraz łatwiej jest dostać mandat i stracić więcej punktów powinni pamiętać wszyscy kierowcy, którzy poruszają się po drogach. Od 9 czerwca 2012 r. za niektóre wykroczenia drogowe kierowcy mogą otrzymać więcej punktów karnych. Podniesienie widełek punktowych w założeniu ma na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Prowadząc pojazd, warto więc pamiętać, że popełniając kilka wykroczeń, można szybko stracić prawo jazdy – tym bardziej, że policja podczas kontroli może ukarać kierowcę nielimitowaną liczbą punktów karnych.

Bez limitu punktów karnych

Sejm przesunął na 2016 r. wejście w życie niektórych przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Szczególnie odczują to kierowcy liczący na to, że wkrótce w praktyce będzie można stosować przepisy ograniczające do 10 punktów karnych limit punktów, które można nałożyć na kierowcę podczas jednej kontroli – tymczasem będą musieli poczekać na to trzy lata.

W chwili obecnej nie ma żadnych limitów przyznawaniu punktów, więc bardzo szybko można stracić prawo jazdy.

Surowsze kary

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. poz. 488) zaczęło obowiązywać od 9 czerwca zeszłego roku.

pdf icon Nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców
pobierz plik

Zgodnie z jego założeniami - kierowcy łamiący zasady ruchu drogowego są surowiej karani za swoje wykroczenia. Za część naruszeń kierowcy mogą otrzymać więcej punktów karnych niż wcześniej.

Za co grożą punkty karne
Przekroczenie liczby dopuszczalnych pasażerów o 5 osób – 5 pkt
Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 10 pkt
Zakrywanie świateł albo tablic – 3 pkt
Wyprzedzanie na przejeździe rowerowym – 10 pkt
Przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym – 6 pkt
W nowym taryfikatorze znalazły się także te wykroczenia, za które kierowcy przed wejściem w życie nowego taryfikatora nie dostawali punktów karnych.

Za ciągnięcie za autem osób na nartach, sankach lub wrotkach grozi kierowcy 5 punktów karnych (dotychczas wykroczenia te nie były karane punktami).

Po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych kierowca, jeśli chce jeździć samochodem, musi przejść ponowny kurs prawa jazdy i zdać egzamin.

A stracić prawo jazdy jest bardzo łatwo. Przykładowo: kierowca przewożący dziecko bez fotelika (6 pkt) nie ustąpi pieszemu na oznakowanym przejściu (10 pkt), w międzyczasie będzie prowadził rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego (5 pkt), po czym zaparkuje na miejscu postojowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych (5 pkt) – już uzbiera 26 punktów karnych i może się pożegnać z prawem jazdy.

Na drogach coraz niebezpieczniej

Polscy kierowcy nie jeżdżą bezpiecznie: ze statystyk policyjnych wynika, że tylko w 2011 roku na polskich drogach doszło do 40 065 wypadków drogowych, w których zginęło 4 189 osób a 49 501 zostało rannych (straty materialne są szacowane na około 30 mld złotych rocznie). Nie dziwi więc zaostrzenie kar dla kierowców, którzy popełniają wykroczenia drogowe.

Kierujący pojazdami powinni jednak pamiętać o tym, że chociaż prawo jazdy łatwo jest stracić, o wiele trudniej jest je odzyskać. Tym bardziej, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą najprawdopodobniej droższe niż dotychczas i co ważne – będą miały także nieco inną, trudniejszą formę.