Część WORD-ów nie zdąży wprowadzić do 19 stycznia nowego systemu teleinformatycznego. Będą zmuszone wstrzymać egzaminowanie chętnych na prawo jazdy
Prawo jazdy wydawane po 19 stycznia 2013 r. / DGP
Kursantów nie ominie zamieszanie związane z nowymi egzaminami na prawo jazdy. Potwierdzają się informacje DGP, że duża część WORD-ów nie zdąży na czas przygotować się do zmian. Przykładowo ośrodki w Gdańsku, Chełmie czy Sieradzu zaczną przyjmować interesantów dopiero 23 stycznia. – Przedtem będzie wdrażany nowy system teleinformatyczny i będą się odbywały szkolenia dla pracowników – informuje ośrodek w Sieradzu.
Jeszcze później ruszą WORD-y w Ostrołęce (25 stycznia) i w Siedlcach (26 stycznia). WORD w Warszawie w dniach 19–23 stycznia będzie nieczynny „z przyczyn technicznych”. W związku z tym nie będzie prowadził egzaminów ani zapisywał na kolejne.
– Z powodu ogromnej liczby chętnych do zdawania egzaminów na starych zasadach w większości WORD-ów nie było możliwości dostosowania systemów informatycznych. Migracja danych, wyjaśnianie ewentualnych niezgodności, aktualizacja systemów i uruchomienie nowej aplikacji – to wszystko zostało przełożone na okres po 19 stycznia – tłumaczy osoba odpowiedzialna za wdrażanie nowego systemu.
Lecz nawet jeśli WORD-y wdrożą system z mniejszym czy większym poślizgiem, to i tak nie jest pewne, czy 35 spośród wszystkich 49 ośrodków będzie normalnie funkcjonować. Chodzi o WORD-y, które wybrały system dostarczany przez ITS/Sygnity. Drugi oferent – PWPW – zdobył kontrakty w 14 WORD-ach, ale jest w dogodniejszej pozycji, bo wdrożył wcześniej w starostwach system informatyczny gwarantujący komunikację na linii WORD – urząd powiatowy. I nie zamierza udostępnić systemu konkurentowi, a przynajmniej nie za darmo.
Sygnity nie godzi się na te warunki i szuka wsparcia u starostów. Impas trwa. – Jeszcze w listopadzie 2011 r., w czasie gdy przedstawiciele ITS współpracowali z PWPW nad przygotowaniem założeń projektowych systemu dla WORD, pomysły na implementację elektronicznego obiegu dokumentów były znane.
Nie wiem, jak były realizowane testy rozwiązania konkurencyjnego i dlaczego obecnie są takie problemy. Zakładam, że dla dobra osób pragnących uzyskać prawo jazdy dojdziemy do porozumienia i podpiszemy umowę – mówi DGP Tadeusz Wachowski z PWPW.

Nawet po wdrożeniu systemu niektóre WORD-y mogą nie działać

Eugeniusz Romanow, dyrektor WORD w Koszalinie, twierdzi, że jeszcze jest czas, by konkurenci się porozumieli. – Pierwsze osoby, które będą zdawały w WORD-ach na nowych zasadach, prawdopodobnie pojawią się po kilku tygodniach od wejścia w życie ustawy.
Muszą najpierw przejść szkolenie w ośrodkach szkoły jazdy. Wtedy oferenci powinni już dojść do porozumienia – mówi. Dyrektor nie wziął jednak pod uwagę sytuacji, gdy 21 stycznia osoba z prawem jazdy kat. B zechce wyrobić kat. B kod 96 (przyczepa lekka). Wtedy na egzamin trafi bezpośrednio, bo szkolenie nie jest potrzebne. I wtedy będzie problem.

Pytania i odpowiedzi, czyli co może zaskoczyć na egzaminie

Od 19 stycznia zmieni się m.in. proces rejestracji kandydatów, pojawią się nowe egzaminy i dokumenty nadające uprawnienia do kierowania pojazdami.
● Jak zdobyć prawo jazdy na nowych zasadach?
Pierwszy krok to wizyta w urzędzie, w wydziale komunikacji starostwa odpowiedniego dla miejsca zamieszkania (możliwe jest też złożenie e-wniosku przez elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu). Po okazaniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (koszt ok. 100 zł) w ciągu dwóch dni urzędnicy nieodpłatnie wyrobią nam profil kandydata na kierowcę – PKK.
Następnie kandydat idzie na kurs do wybranego ośrodka szkolenia (który pobierze nasze dane z PKK). Po przejściu kursu należy zapisać się na egzamin w jednym z 49 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (WORD). Po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz uiszczeniu opłaty za wydanie blankietu wydział komunikacji starostwa zamówi dokument u producenta prawa jazdy. Będzie można go odebrać w urzędzie lub na poczcie – w zależności od tego, jaką opcję wybraliśmy przy składaniu wniosku.
● Ukończyłem kurs w ośrodku szkolenia kierowców przed 19 stycznia 2013 r. Czy egzamin będę zdawać na starych zasadach?
Nie. Nowe przepisy nie przewidują okresu przejściowego. Jeśli więc kurs ukończyliśmy np. 18 stycznia, a termin egzaminu wypadnie nam po 19 stycznia, to egzamin będzie zdawany na nowych zasadach. Ustawodawca założył, że zakres pytań dotyczy przepisów ruchu drogowego, które kandydat powinien znać niezależnie od formy egzaminu.
● Jeśli zdałem egzamin przed 19 stycznia, otrzymam nowe prawo jazdy czy stare?
To zależy od tego, kiedy WORD prześle informacje o zdanym egzaminie do wydziału komunikacji oraz kiedy urząd złoży zamówienie w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jeśli zamówienie dojdzie 18 stycznia do końca dnia, PWPW wyrobi stary dokument. Jeśli choćby minutę po północy – nowy.
● Nowe prawo jazdy ma być ważne przez 15 lat. Potem będę musiał znów zdawać egzamin?
Nie. Uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają, ważność traci dokument. Po 15 latach trzeba będzie zgłosić się do starostwa i złożyć wniosek o wydanie nowego, pokazać ksero starego prawa jazdy, dostarczyć aktualne zdjęcie oraz – w przypadku uprawnień wydanych z takim zastrzeżeniem – aktualne badania lekarskie.
● Czy po zdobyciu uprawnień będzie mnie obowiązywał okres próbny?
Na razie nie. Przepisy nakładające na młodych stażem kierowców 2-letni okres próbny (zakłada m.in. zakaz przekraczania 50 km/h w obszarze zabudowanym czy obowiązek odbycia między 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy dwóch odpłatnych kursów doszkalających) wskutek nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami wejdą w życie najwcześniej 4 stycznia 2016 r.
● Co jeśli po 19 stycznia wybrany przeze mnie WORD nie będzie organizował egzaminów?
Pozostaje udanie się do innego ośrodka. Sytuacja wielu WORD-ów w związku z konfliktem pomiędzy dostawcami systemów informatycznych jest niepewna.
● Nie zaliczyłem egzaminu praktycznego przed 19 stycznia. Kolejny po zmianach przepisów. Czy będę musiał znów zdawać egzamin teoretyczny?
Egzamin zaliczony przed 19 stycznia 2013 r. zachowuje ważność przez 6 miesięcy. W tym czasie kandydat na kierowcę może podchodzić do egzaminów praktycznych aż do uzyskania pozytywnego wyniku.