Obecnie każde dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, trzeba przewozić w foteliku. W uchwalonej przez Sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym (trafiła do Senatu) zniesiono limit wieku. Obowiązek przewożenia dziecka w fotelikach będzie zależał tylko od wzrostu małego pasażera.
Według nowej ustawy dzieci do lat trzech nie będą mogły jeździć pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa, a te poniżej 150 cm wzrostu nie będą mogły podróżować bez fotelika bezpieczeństwa na przednim siedzeniu.
Dozwolone za to ma być przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Możliwe będzie też przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, które ma co najmniej trzy lata, jeśli już dwoje dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma miejsca na zainstalowanie trzeciego.
Zobowiązano też kierowców autobusów do informowania pasażerów o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa (o ile pojazd jest w nie wyposażony).
Doprecyzowano też, kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Są to kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.