Czy mogę zostać surowiej ukarany przez sąd

Policjanci chcieli mnie ukarać mandatem 300 zł za hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu. Nie zgodziłem się z ich oceną i odmówiłem przyjęcia mandatu. Dowiedziałem się jednak, że w sądzie mogę zapłacić dużo więcej. Czy to prawda?

Czy zapłacę mandat, jeśli nie mam meldunku

Popełniłem wykroczenie drogowe, przekraczając na jezdni podwójną linię ciągłą. Zatrzymał mnie patrol policji. Z uwagi na to, że nie mam adresu stałego zameldowania, potraktowali mnie jak obcokrajowca. Wypisali mi mandat gotówkowy i musiałem go zapłacić na miejscu. Czy funkcjonariusze mieli do tego prawo?

Czy muszę zapłacić stary mandat

Dostałem wezwanie do zapłaty 100 zł mandatu wystawionego w 2009 roku. Według mnie taka kara jest już dawno przedawniona. Czy będę musiał zapłacić grzywnę?

Czy policjant może odstąpić od nałożenia mandatu

Po wielu latach od otrzymania prawa jazdy pierwszy raz zostałem zatrzymany przez policję w związku z wykroczeniem drogowym. Poprosiłem policjanta o poprzestanie na pouczeniu ze względu na to, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Funkcjonariusze stanowczo powiedzieli, że nie mogą tego zrobić. Czy mogli potraktować mnie łagodniej?

Czy muszę przyjąć mandat za złe parkowanie

Straż miejska wypisała mi mandat za złe parkowanie pod blokiem. Powiedziałem funkcjonariuszom, że jest to teren prywatny, gdzie nie ma strefy ruchu, strefy zamieszkania ani nawet nie jest to droga wewnętrzna. W mojej ocenie nie popełniłem więc wykroczenia. Czy muszę podpisywać mandat w takich przypadkach?

Czy sprawa na pewno trafi do sądu

Zostałem zatrzymany przez policję do kontroli drogowej pod zarzutem jazdy bez zapiętych pasów. Odmówiłem przyjęcia mandatu, bo zdjąłem je dopiero po zatrzymaniu pojazdu, kiedy sięgałem po dokumenty. Czy w przypadku tak błahego wykroczenia sprawa musi zostać skierowana do sądu?

Czy będę musiał pokryć koszty procesu

Odmówiłem przyjęcia mandatu i czeka mnie sprawa w sądzie. Czy jeśli zostanę ukarany, to oprócz grzywny mogę zostać obciążony kosztami sądowymi?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu za wykroczenie drogowe

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.