Czy można uznać umowę o dożywocie za bezskuteczną

Cztery lata temu rodzice notarialnie przekazali mojemu bratu dom w Łodzi i podpisali w tym celu umowę o dożywocie u notariusza. Brat od dłuższego czasu miał problemy z alkoholem w związku z czym nie pomagał rodzicom. Teraz rodzice chcą, abym to ja się nimi opiekowała. Czy jest szansa, aby rozwiązać wcześniejszą umowę dożywocia?

Czy świadczenia z umowy można zamienić na rentę

Przekazałam własność mieszkania, podpisując umowę dożywocia z wnuczkiem. Ostatnio doszło między nami do poważnych konfliktów. Czy mogę zrezygnować z opieki nabywcy i domagać się od wnuczka wypłacania renty?

Czy mogę zapewnić dożywotnią opiekę córce

Jestem w podeszłym wieku i mam niepełnosprawną córkę. Czy mogę oddać mieszkanie w zamian za dożywotnie utrzymanie mojego dziecka?

Czy mogę wybrać osobę, z którą podpiszę umowę

Ostatnio zjawił się u mnie przedstawiciel handlowy firmy i zaoferował mi 300 zł dożywotniej renty w zamian za to, że przepiszę im mieszkanie. Powiedział, że możliwość zawierania takich umów mają tylko duże firmy. Czy mogę sama zdecydować, komu przekażę majątek za opiekę na stare lata?

Czy hipoteka odwrócona to inaczej umowa o dożywocie

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert firm, które oferują dodatkową rentę lub emeryturę w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Czy wiąże się to z podpisaniem klasycznej umowy dożywocia?

Czy mogę samodzielnie spisać umowę z dziadkami

Moi dziadkowie chcą oddać mi mieszkanie w zamian za to, że będę im pomagał w codziennych sprawach i opiekował się nimi w razie ewentualnej choroby. Czy taką umowę mogę spisać samodzielnie?

Czy mogę sprzedać należące do mnie niegdyś grunty

Wiele lat temu przekazałem gospodarstwo rolne synowi i zawarłem z nim umowę dożywocia. Zastrzegłem sobie jedynie prawo do korzystania z hektarowej łąki i trzech hektarów gruntów ornych. Czy mogę sprzedać dzisiaj te grunty?

Czy sprzedane nieruchomości zostaną obciążone

Zamierzam kupić działkę pod budowę domu. Jest ona jednak obciążona dożywociem na rzecz matki sprzedającego. Czy jeżeli kupię tę ziemię, to będzie ona obciążona?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zawrzeć umowę o dożywocie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania