Aby bez problemów odzyskać pieniądze od dłużnika, który zwleka z ich oddaniem, należy już w momencie zawierania pożyczki zabezpieczyć je poręczeniem, wekslem, zastawem lub zastawem rejestrowym.

1 Sporządź na piśmie umowę pożyczki

Tylko umowa pożyczki kwoty przewyższającej 500 zł powinna zostać sporządzona na piśmie, przy drobniejszych kwotach może mieć dowolną formę, nawet ustną. Umowę pożyczki można nawet zawrzeć przez tzw. czynności konkludentne (czyli dorozumiane). Ma to miejsce wówczas, gdy wręczamy komuś określoną kwotę, a z okoliczności i czynności towarzyszących temu zdarzeniu wynika, że po pewnym czasie powinien ją zwrócić.
Przez umowę pożyczki wierzyciel zobowiązuje się przenieść na własność dłużnika określoną sumę, a dłużnik zobowiązuje się zwrócić mu tę samą kwotę.
Umowa zawarta na piśmie znacznie ułatwi wierzycielowi odzyskanie pieniędzy wówczas, gdy dłużnik zwleka z oddaniem ich, a nawet zaprzecza, że je pożyczył lub chce udowodnić, że otrzymał ją jako darowiznę. Będzie dowodem w sądzie na potwierdzenie wysokości pożyczonej kwoty, przewidzianego terminu zwrotu pieniędzy, a nawet konieczności zwaloryzowania należnej wierzycielowi sumy oraz odsetek.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na bezpieczne pożyczenie pieniędzy znajomemu.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz pięć pozostałych porad:


2 Nie musisz wskazywać terminu zwrotu

3 Zawrzyj umowę poręczenia pożyczonej kwoty

4 Zabezpiecz zwrot zastawem rejestrowym

5 Ustanów zastaw cywilny i zabierz obciążoną rzecz

6 Potwierdź zobowiązanie wekslem