Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści

autor: Marta Pionkowska01.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.04.2011, 09:37

Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • burrak(2011-04-02 21:13) Zgłoś naruszenie 10

  Orzeczenie to jest niezgodne z obowiązująca Konstytucją RP oraz podpisanymi konwencjami. Niestety po raz kolejny obywatele Rzeczypospolitej Polskiej będą musieli szukać sprawiedliwości w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - jeśli państwo spowodowało szkodę poprzez wydanie wadliwej decyzji administracyjnej to powinno wypłacić odszkodowanie w wysokości szkody, która ZAWSZE obejmuje utracone korzyści. I znowu się okazuje, że "wymiar sprawiedliwości" w Polsce ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. I znowu bedziemy musieli się dowiedzieć od sędziów w Strasburgu, że niestety znowu Państwo Polskie narusza prawa swoich obywateli. Przykre to, że sędziowie, jak za komuny, traktują konstytucję jako zbiór przepisów fasadowych. Smutno mi.

  Odpowiedz
 • Iwona Michalska z Warszawy(2011-04-04 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  Skandalem jest także to, że to właśnie z winy zawieszenia się wymiaru sprawiedliwosci, okradzeni właściciele nie mogli dochodzić swych praw na drodze cywilnej. Obawa sędziów o własną skórę w czasach komunizmu i dawanie ciała temu ustrojowi, nie mogą być przyczyną straty prawowitych właścicieli. Trybunał Konstytucyjny musi się wypowiedzieć, kto ponosi odpowiedzualnośc za ten stan rzeczy. W chwili obecnej wycena skradzionych i w paserski sposób sprzedanych nieruchomości, jest zaniżana przez biegłych i faktycznie odpowiada połowie wartości jaką właściciel mógłby osiągnąć gdyby mu jej nie odebrano. Pozbawienie go jeszcze pożytków jest niegodziwością. Doszło do takiej sytuacji, że złodziej i paser mają się lepiej finansowo niż okradziony . I to także zawdzięczamy wymiarowi sprawiedliwości.

  Odpowiedz
 • Iwona Michalska z Warszawy(2011-04-05 15:23) Zgłoś naruszenie 00

  Po ponownym przeczytaniu wyroku TK z 2003r mogę jedynie dodać, że SN chyba nieuważnie analizował wyrok Trybunału. TK stwierdzając niekonstytucyjność art 160 kpa rozważał zagadnienie prawne w sprawie wywłaszczenia bezprawną decyzją w latach 1982, a więc w okresie dotyczącym stanu sprzed daty wydania Konstytucji. Można śmiało powiedzieć, że Sąd Najwyższy w dniu 31.03.2011r wydanym wyrokiem podważył wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23.09.2003r. Tego jeszcze w historii sądownictwa nie było.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane