Pan Arkadiusz był zameldowany w lokalu, lecz z powodu remontu nie mieszkał w nim. Po upływie dwóch i pół roku brat złożył wniosek o jego wymeldowanie, twierdząc, że nie ma z nim żadnego kontaktu. Prezydent miasta anulował zameldowanie pana Arkadiusza.
Zameldowanie na pobyt stały jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy osoba faktycznie zamieszkuje pod danym adresem. Organ gminy ma obowiązek skorygować wpis w ewidencji ludności, jeśli decyzja o zameldowaniu została wydana w sytuacji, kiedy osoba w czasie dokonywania meldunku nie zamieszkiwała pod wskazanym adresem.

Decyzja z wadą

Zameldowanie w lokalu jest czynnością, która może zostać dokonana, tylko jeśli zostaną spełnione przesłanki przewidziane w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jedną z nich jest warunek faktycznego zamieszkiwania w momencie zameldowania. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Sprawa trafiła najpierw do prezydenta miasta, który rozpoznawał wniosek o wymeldowanie. W czasie tego postępowania ustalono, że mężczyzna w momencie zameldowania nie zamieszkiwał w lokalu. W związku z tym uznano, że decyzja o zameldowaniu dotknięta była wadą i anulowano zameldowanie.
Następnie w wyniku odwołania sprawa została rozpoznana przez wojewodę, który również uznał, że czynność polegająca na zameldowaniu była wadliwa, ponieważ w momencie zameldowania nie była spełniona przesłanka pobytu. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych można wydać decyzję o wymeldowaniu tylko w przypadku wcześniejszego zameldowania osoby, która następnie ten lokal opuściła.

Obowiązek korekty

Sprawa na skutek skargi trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uznał, że zgodnie z przepisami pobytem stałym jest zamieszkiwanie w oznaczonej miejscowości z zamiarem stałego przebywania. Wynika z tego, że zameldowanie pod oznaczonym adresem jest nierozerwalnie połączone z faktem zamieszkiwania. Prezydent miasta prowadzący ewidencję miał podstawy podważyć prawidłowość czynności zameldowania. Czynność polegająca na zameldowaniu nie jest czynnością ostateczną i organ gminy ma obowiązek w każdym czasie skorygować błędny wpis w ewidencji. Zameldowanie ma potwierdzać istniejący stan faktyczny polegający na rzeczywistym zamieszkiwaniu.
Sygn. akt II SA/Gl 271/09
PRZYKŁAD
Wymeldować można tylko osobę prawidłowo zameldowaną
Wniosek o wymeldowanie zostanie rozpoznany, jeżeli w przeszłości osoba była prawidłowo zameldowana. Ponadto decyzja o wymeldowaniu może zostać podjęta, kiedy osoba faktycznie opuściła lokal i nie wymeldowała się.
Podstawa prawna
Ustawa z 10 kwietnia 2010 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1974 r. nr 14, poz. 85 ze zm.).