SN o odbywaniu kary: skazany także ma prawo do własnej godności

autor: Marta Pionkowska18.03.2010, 03:00

Zwiększenie zagęszczenia w celi o kilkadziesiąt procent w stosunku do normy ustawowej jest działaniem, które potęguje dodatkowe cierpienia związane z odbywaniem kary więzienia, co narusza dobra osobiste skazanego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • anty wiktor(2010-03-18 07:10) Zgłoś naruszenie 00

  i ma racje skazany.. lac po dupie rząd Tuska

  Odpowiedz
 • malina(2010-03-18 07:20) Zgłoś naruszenie 00

  Chcial tam byc to nie morze narzekac to nie jest sanatorium i resocjalizacje nabierze szybciej i bedzie sie staral nie wrocic z powrotem , ale mamy teraz Wiek Oswiecenia "i wiezien lepiej ma jak nie jeden pracujacy za niska pensje !!

  Odpowiedz
 • tak(2010-03-18 07:33) Zgłoś naruszenie 00

  Skąd nagle takie zainteresowanie skazanymi.Czyżby odszukano w archiwach, jak miało miejsce krótko przed grudniem 70r.
  Wizytowali żłobkii, przedszkola , szkoły najwyżsi rangą przedstawicie władz z KC w tym Gomułka, Cyrankiewicz i inni.
  Ich uwaga skupiała sie na dofinansowywaniu do dziecka w żłobku 50gr, do przedszkolaka 1zł, do uczni się nie wypowiadali .
  Natomiast wizytując dokładnie więzienie Cyrankiewicz dołożył 3zł50 na osadzonego .Ogromne zdziwienie było Gomułki na zachowanie Cyrankiewicza , i sprzeciwił się . Wyjaśnij mi dlaczego do żłobków, do przedszkolaków tak małą dotację chcesz przyznać , a więziniom po 3,50zł.
  Cyrankiewicz na to WIESIU do złobka juz nie wrócimy, do przedszkola również. Natomiast w wizięniu możemy w krótce się znaleźć.
  No chyba , że AMNESTIĘ OGŁOSIMY.

  Odpowiedz
 • Obserwatorka(2010-03-18 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  A ile ludzi siedzi w aresztach z bzdurnymi zarzutami nie popartymi dowodami tylko po to żeby ich "zmiększyć"i żeby przyznali się sami czy ktoś to sprawdzał.LUZ w więzieniach zrobiłby się sam,A jak juz posiedzą kilkanaście mcy to nawet jak nie są winni przyklepuje się wyrok po to żeby nie płacić odszkodowania.

  Odpowiedz
 • res(2010-03-18 06:48) Zgłoś naruszenie 00

  oczywiście front obrony przestępców działa w najlepsze. Skandal

  Odpowiedz
 • Klemens(2010-03-18 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Orzeczenie SN nie budziło by wątpliwości, gdyby w Polsce istniał autentyczny podział skazanych. Teoretycznie on jest ale nic poważnego z niego nie wynika.
  Wszelkie prawa i ułatwienia w odywaniu kary pozbawienia wolności powinny przysługiwać WYŁĄCZNIE przestępcom nieumyślnym,czyli przypadkowym. Natomiast recydywistom wszelkie możliwości TRZEBA reglamentować.W tym dostęp do telewizji,radia,przepustek,widzeń i tp.Także oni powinni najbardziej odczuwać skutki przeludnienia kryminałów.
  Zamiast koniecznej selekcji mamy polski bałagan.Jak zawsze.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2010-03-18 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Koszty utrzymania więżnia w zakładzie karnym wynoszą ponad 2.000 zł miesięcznie. Do tego musi być przestronna cela, wygodne łóżko, telewizor i inne udogodnienia aby kara była jak najmniej dotkliwa. Trudno zatem się dziwić że zakłady karne są przepełnione.Sąd najwyższy uznał, że przebuwanie w ciasnej celi narusza godność skazanego. W tej sytuacji chcę zadać pytanie dlaczego dotychczas nikt nie zauważył, że wypłacanie uczciwemu obywatelowi renty w wysokości 1.200 zł na miesiąc też narusza jego godność ponieważ uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwieZgodnie z konstytucją wszyscy są względem prawa równi. Jeżeli tak to dlaczego sądy odmawiają podwyżki renty wypłacanej przez ubezpieczyciela podając w uzasadnieniu że wzrost płac podąża za wzrostem cen w przypadku gdy renta nie jest wynagrodzeniem za pracę i w ten sposób robią z osoby poszkodowanej głupca. Dlaczego w Polsce bardziej dba sięo przestępcę niż o porządnego obywatela.

  Odpowiedz
 • ED2(2010-03-18 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  P.KLEMENSIE CO DO REGLAMENTACI PEŁNA ZGODA,TYLKO JAK TO ZROBIĆ.

  Odpowiedz
 • ED(2010-03-18 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  MALINA JAK ĆI TAK ŻLE TO DAJ SIĘ ZAPUSZKOWAĆ,INIE BREDŻ O RESOCJALIZACIJ .JAK MA WIĘŻIEŃ LEPIEJ TO PO CO SIĘ NA WOLNŚĆI MORDOWAĆ,W DODATKU ZA TAK MAŁĄ PENSJĘ , JEŚĆ ĆI DAZĄ SPAĆ ĆI KARZĄ BA LĘCZĄ NAWET...AJ AK TAM NIE CHCESZ BYĆ NO TO NIE WIESZ CO TRAĆISZ

  Odpowiedz
 • MrBean(2010-03-18 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  Zdecydowany błąd. Kara więzienia powinna trwać krótko, lecz jednocześnie być tak przerażająca, aby na samą myśl o niej przestępca moczył się ze strachu. Celem więzienia nie powinno być odizolowanie przestępcy od społeczeństwa, tylko jego resocjalizacja, a tego nie dokona się bez depersonalizacji skazanego. Musi poczuć, że jest nikim, aby być dumnym z bycia człowiekiem.
  Śmiertelność w więzieniach, spowodowana uciążliwością kary, powinna być zakładana i oczekiwana.

  Odpowiedz
 • TK(2010-03-18 20:24) Zgłoś naruszenie 00

  Władza dba , bo nigdy nie wiadomo jak się skończy (patrz:Lepper, Łyżwiński)...i wielu innych.

  Odpowiedz
 • Klusek(2010-03-18 20:59) Zgłoś naruszenie 00

  Proponuje utworzyć więzienie w którym skazani odbywaliby karę do pasa w wodzie z pijawkami.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2010-03-18 23:12) Zgłoś naruszenie 00

  Do:11.Nie wiem kto nazywa mnie bojowniczką. W każdym razie każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii. Jak zauważyłam nie tylko mnie nie podoba się postanowienie Sądu Najwyższego.Zrządzeniem losu, nad czym ubolewam, rzeczywiście musiałam wnosić sprawy do Sądu przeciwko ubezpieczycielowi. Nie Uważam że jetem mądrzejsza od sądów powszechnych i od Sądu Najwyższego ale nie jestem aż tak głupia aby pozwolić na to aby mnie obrażano i upokarzano, naruszano moją godność.Sama reprezentuję swoje interesy w Sądzie i potrafiłam udowodnić że Sąd rejonowy popełnił błędy co zostało uwzględnione przez Sąd Okręgowy który uchylił postanowienie Sądu Rejonowego.Moim zdaniem należałoby zapytać społeczeństwo czy godzi się na to aby państwo finansowało koszty pobytu w zakładzie karnym. Przypomnę tu że zgodnie z nowymi przepisami za pobyt w domu pomocy społecznej płaci pensjonariusz a gdy go na to nie stać to do ponoszenia kosztów zobowiązana jest rodzina.Moim zdaniem bardziej sprawiedliwe byłoby zwolnienie osoby chorej czy też jej rodziny od ponoszenia kosztów i obciążenie tymi kosztami Skarb Państwa. Więżniowie natomiast powinni płacić za swój pobyt.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane