Minister nie może pozbawiać adwokata prawa do obrony

autor: Katarzyna Żaczkiewicz02.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.12.2009, 09:47

Ingerencja ministra sprawiedliwości w postępowanie dyscyplinarne adwokatów jest nadmierna i narusza prawo do obrony obwinionych – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • czytelniczka(2009-12-02 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    postępowania dyscyplinarne samorządu adwokackiego to fikcja, koledzy adwokaci nigdy nie zrobią krzywdy koledze który kiedyś sam może prowadzić analogiczne postępowanie względem nich. Niestety, lata nadużyć lokalnych ORA zrobiły swoje i trudno obecnie mówić o jakiejkolwiek reputacji tych organów...już bardziej o szkodliwości...

    Odpowiedz
  • Zbigniew Zorro(2009-12-02 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    ... ale pozostałe zarzuty ze skargi konstytucyjnej adwokatów padły.

    Odpowiedz
  • Maria(2009-12-02 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś słyszał żeby koledzy adokaci zrobili dyscyplinarkę adwokatowi który ich wybrał do Komisji Dyscyplinarnej, Może jakby zabił kogoś ale i tak wcześniej
    musiałby byc wyrok sądu skazujący na śmierć.

    Odpowiedz
  • Dariusz CZ.(2009-12-02 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Pisałem kilka skarg na adwokatkę która ujawniła tajemnicę z akt sprawy sądowej, ale Wojewódzka i Naczelna odpowiadały ,że adwokat może bo jest adwokatem. Gdybym ja to ujawnił to miałbym sprawe karną za kopiowanie i rizpowszechnianie dokumentu.Mogę podać blisze oczywiste fakt naruszenia przez adwokata prawa, w zwiąku z pełniniem funkcji pełnomocnika.!

    Odpowiedz
  • ralfik1978(2009-12-02 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    do 5 g...pisałeś a nie skargi. Nie ma takiej instytucji jak wojewodzka rada adwokacka. Jest rzecznik dyscyplinarny przy każdej z okręgowych rad adwokackich.
    Do 4 w Polsce nie ma kary śmeirci

    Proponuję wpisywać postyu , jeśli ma się coś mądrego do napisania.

    Wyrok TK jest prawidlowy i słuszny, bowiem każdy (więc również adwokat) ma konstytuicyjne prawo do oborny.

    Odpowiedz
  • asdf(2009-12-02 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    ale adwokaci mogą pozbawiać aplikantów trybu odwoławczego w toku egzaminu adwokackiego, chociaż to też jest niezgodne z Konstytucją...

    Odpowiedz
  • wjw(2009-12-02 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Zupełnym kuriozum jest przymus adwokacki dla adwokatów w kasacji w postępowaniu dyscyplinarnym. Tęga głowa to wymysliła.
    Pewnie naczelny prawnik PiS niejaki Ziobro dzięki któremu obecnie są wznawiane postępowania w setkach precesów karnych a ile przepisów jego autorstwa padło w TK to lepiej nie mówić...

    Odpowiedz
  • abc(2009-12-02 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 9: a po co try odwoławczy od egz. adwokackiego, skoro wszyscy go zawsze zdawali i zdają.

    Odpowiedz
  • ref(2009-12-02 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Od egzaminu sędziowskiego czy prokuratorskiego też nie ma i nie było trybu odwoławczego, był tylko drugi termin przed komisją MS. (przed wprowadzeniem Krajowej Szkoły, teraz nie wiem, bo już zdałem ;-)

    Odpowiedz
  • lexpistols(2009-12-02 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    do 5, pewnie ten adwokat był pełnomocnikiem strony przeciwnej, skąd ja to znam i pewnie się jeszcze skumał z sądem tak, że przegrałeś

    Odpowiedz
  • Maria(2009-12-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Większośc wpisów pochodzi od adwokatów i ich dzieci którzy walczą o monopol rodzinny adwokata. Proszę napisać ile jest dzieci adwokatów .Ja twierdzę, ze ponad 80 %. Niektóre nazwiska nie są rodzinne bo to siostrzenice,synowe itd.Widać adwokatura jest w genach.Czekam na odpowiedzi "rodzinne".

    Odpowiedz
  • pd(2009-12-03 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    w trakcie sprawy powiadomiłem sąd ,że pełnomocnik strony posłużył sie stworzonym dowodem , zero reakcji sądu ! ,więc powiadomiłem ORA ,że pełnomocnik strony posłuzył sie stworzonym dowodem . ORA stwierdziła bez sprawdzenia ,że to tylko insynuacje i pomówienia .Zarządałem więc aby ORA sprawdziła czy pełnomocnik był w posiadaniu oryginału dowodu i co ? I nic ! ORA odpowiedziała mi ,że nie bedzie mi więcej odpowiadać ! Czy to jest normalne ? Najśmieszniejsze jest ,że oskarżano mnie z par 270 , a sam pełnomocnik posłużył sie stworzonym dowodem, więc skoro ORA nie reaguja w takich sprawach więc chyba zasadny jest ten sposób kontroli i nadzoru .

    Odpowiedz
  • pd(2009-12-03 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do Irakay
    Najpiewr sąd nakazał pełnomocnikowi potwierdzić ten dowód za zgodnośc .Pełnomocnik mimo nakazu sądu tego nie zrobił i mimo moich dalszych uwag ,że pełnomocnik posługuje sie stworzonym dowodem sad zaniechał dalszych czynności a na następnej rozprawie juz nie dopuścił żadnych moich dowodów i ogłosił wyrok skazujący mnie. W protokole jest o tym info . Złozyłem nawet zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestepstwa przez pełnomocnika i też nie wiadomo dlaczego policjant odmówił wezwania do okazani oryginału i umorzono sprawe . Po zażaleniu sąd bez sprawdzenia stwierdził ,że policja pod nadzorem prokuratury prawidłowo wykonała swoje czynności i koniec tematu . Nie odpuściłem i złozyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policjanta . Mija miesiąc a ja na razie spokojnie czekam na rozwój wypadków - dosłownie bo grożono mi utrata życia a bratu zdemolowano samochód. Po groźbach zawiadomiłem policję a ta stwierdziła że nie może znależc sprawcy pomimo ,że na bilingu był nr do c + operatora TV który nagrywa wszystkie rozmowy.
    I co ty na to Irakay ? Jak w filmie ???

    Odpowiedz