Wykonawca ma prawo zaskarżyć warunki przetargowe

autor: Ewa Grączewska-Ivanova17.09.2009, 03:00

ORZECZENIE - Przy mniejszych przetargach przedsiębiorca nie może kwestionować warunków w zakresie doświadczenia – orzekli arbitrzy. Przeciwnego zdania był jednak sąd okręgowy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • zamawiający(2009-09-28 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo słuszna i trafna uwaga kancelarii.tychy!
  Natomiast opinie wykładowców "uczących o zamówieniach publicznch" często są nietrafne. Niestety, jeśli ewentualnie dojdzie do skorygowania tych poglądów przez Sąd, wykładowca taki nie jest stroną :-)

  Odpowiedz
 • kancelaria.tychy@gmail.com(2009-09-17 15:21) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda, że Autorka tekstu nie doczytała dokumentów źródłowych. Gdyby to zrobiła uniknęłaby całkowicie błędnych tez, które w artykule się pojawiły.

  Polecam na wstępie lekturę treści postanowienia SO w tej sprawie:
  www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/prawo-polskie/orzecznictwo-sadowe/fold-skargi-prezesa-uzp/postanowienie-so-462-09

  Sąd Okręgowy zgodził się z KIO że warunki udziału, a opis ich spełniania to dwie różne kategorie. Stwierdził też że nie jest dopuszczalna wykładnia rozszerzająca przesłanek wniesienia odwołania (co innego wynika z treści artykułu i samego tytułu).

  Problem w tej konkretnej sprawie dotyczył zaś tego, że protestujący zaskarżył właśnie opis sposobu oceny spełniania warunków, a nie - jak ustaliła błędnie KIO - sam warunek.

  Konkluzja wyroku jest taka, że nie można w postępowaniu podprogowym odwoływać się od treści warunku udziału w postępowaniu.

  Dlatego zarówno tytuł jak i treść artykułu wprowadza czytelników w błąd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane