« Powrót do artykułu

Co grozi lekarzowi za popełnienie błędu medycznego?

Granice odpowiedzialności lekarza m.in. za błąd lekarski wyznacza nie tylko kodeks karny, ale także szereg ustaw nawiązujących do zawodu lekarza. Zgodnie z orzecznictwem błędem w sztuce lekarskiej jest czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii ,niezgodna z nauką medycyny w zakresie dostępnym dla lekarza.

lekarz prawo medycyna

żródło: ShutterStock

Kodeks karny nie operuje terminem błędu lekarskiego, aczkolwiek w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu wymienia także czynności wskazujące na zaniechanie lub zaniedbanie obowiązków lekarza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • EWA(2016-07-05 09:12) Zgłoś naruszenie 40

  nic zupelnie nic

  Odpowiedz
 • Marian(2016-07-05 15:47) Zgłoś naruszenie 30

  No pewnie że nic. Żeby skazać lekarza potrzebna jest opinia biegłego. Sędziowie muszą korzystać z biegłych, bo sami nie mają wiedzy medycznej, która pozwalałaby im na ocenę prawidłowości postępowania lekrza. Biegłymi są lekarze, a jak wiadomo ręka rękę myje. Gdy biegłemu zdarzy się błąd (w trakcie realizacji świadczeń medycznych) też będzie mógł liczyć w przyszłości na życzliwość kolegów po fachu. Koło się zamyka. Szkoda gadać :-(

  Odpowiedz
 • EWA(2016-07-05 08:52) Zgłoś naruszenie 20

  nic

  Odpowiedz
 • my name is luka(2016-07-08 11:59) Zgłoś naruszenie 21

  Z tymi biegłymi to rzeczywiście coś jest, podobno lekarze mają w kodeksie etyki zakaz szykanowania innych lekarzy, więc będą ostrożni w opinii przed sądem. A pacjent jest na straconej pozycji, bo przecież tym bardziej nie zna się na medycynie i pewnie przegra jak nie ma prawnika, który się zna na takich sprawach, z jakiejś kancelarii od odszkodowań typu EuCO lub podobnych.

  Odpowiedz
 • PARAGRAF 22(2016-07-06 00:14) Zgłoś naruszenie 10

  Co się zdarzy? Po prostu nie dostanie flaszki koniaku. I tyle!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!