Nie tylko sędziowie. Te zaległe wyroki TK nadal czekają na wykonanie

W lipcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował informację, z której wynika, że 17 wyroków wydanych w poprzednich latach, wciąż nie znalazło odzwierciedlenia w prawie. W zestawieniu znalazły się także dwa, które nadal budzą wątpliwości TK.

śmieci

żródło: ShutterStock

W dniu 28 listopada 2013 r. została rozpatrzona (sygn. akt K 17/12) sprawa dotycząca ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391). Trybunał dokonał kontroli zgodności z powołanymi we wnioskach rad gmin przepisami konstytucji wywołujących wątpliwości regulacji tej ustawy.

Za niezgodn art. 84 i art. 217 konstytucji została uznana regulacja zawarta w 6k ust. 1 i 2 ustawy. Nie cała, lecz w części, w jakiej w ustawie nie przewidziano maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przyczyną stwierdzenia nieważności nie był zatem obowiązek ponoszenia opłaty jako takiej, ale brak określenia w ustawie maksymalnej opłaty, jaką mogą ustalić rady gmin.

Za niezgodny z art. 168 w związku z art. 217 konstytucji został uznany art. 6k ust. 4 ustawy, również nie cały, lecz w dwóch zakresach. Po pierwsze, w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do wprowadzenia zwolnienia przedmiotowego. Po drugie, w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do ustanowienia dopłat dla właścicieli nieruchomości. Przyczyną niezgodności był brak określenia wskazówek odnośnie – odpowiednio zwolnień oraz dopłat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • alina(2015-12-10 16:05) Zgłoś naruszenie 167

  No proszę ile warte były także za PO PSL orzeczenia Trybunalu Konstytucyjnego

  Odpowiedz
 • barbara.(2015-12-13 14:46) Zgłoś naruszenie 97

  odczepcie sie od prezydenta iod rzadu precz z takim trybunalem rozpatruja jedna sprawe raz na dziesiec lat i to czesciwo jest niezgodna z konstytucja wyrok ma byc jenoznaczny bo na dwojebabka wrozyla a jak nic nie wiedza to niech tamnie sidza bo z naszy ch podatkow nie beda oplacani. niech zyje nowy rzad i prezydent.

  Odpowiedz
 • prawnik.....(2015-12-09 07:34) Zgłoś naruszenie 86

  wyrok w sprawie doroslych niepelnosprawnych orzekl ze nalezy ruwno traktowac wszystkich niepelnosprawnych dzieci i doroslych........

  Odpowiedz
 • DZIADEK 62 LATA -47 LAT PRACY -16 LAT W SZKODLIWY(2015-12-16 15:01) Zgłoś naruszenie 32

  NOWEMU RZODOWI ZDROWIA WYTRWALOSCI TEJ NIE NAWISCI CO NA NICH SPADA PRZEZ TEN MIESIOC ZEBY MOGLI TO BY ICH ZJEDLI ZYWCEM.SWIETA ZA PASEM ALE JAK MOZNA SIE DZIELIC OPLATKIM JAK KTOS CI WSADZA DRUT W SZPRYCHE.ZAPALA ZNICZE ZYJOCEMU.PALCIE BANDZIOROM TAKIM JAK PLATEK CIASTON CHMIELEWSKI ORAZ SZEF PIOTROWSKI.ZAMORDOWALI KSIEDZA W BESTJALSKI SPOSOB KAMIENIE DO NUG.NA KOLANA LOBUZY I WALIC SIE W PIERCHY.

  Odpowiedz
 • iNSPEKTOR pRACY(2015-12-18 16:34) Zgłoś naruszenie 11

  ............ Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby innizatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r zycia do 67r zycia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!