« Powrót do artykułu

Pies bez łańcucha i z czipem. PO zmieni zasady trzymania czworonogów

Co czwarty pies ginie w polskich schroniskach. Około 80 proc. środków przeznaczonych na opiekę na bezdomnymi zwierzętami trafia do kieszeni hyclów, a ci jedynie je wyłapują i nie opiekują się nimi. Z kolei gminy, które im płacą, nie nadzorują w żaden sposób losu zwierząt. Tak wynika z ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

pies, smycz, park

żródło: ShutterStock

Patologiom ma zapobiec przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (34)

 • StAAbrA(2015-06-15 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Tak !
  Koniecznie !
  To najważniejsza sprawa dla narodu polskiego !

  Odpowiedz
 • bambo1987(2015-06-15 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo mądra myśl!!! Skończy się wtedy problem z biznesmenami cwaniaczkami, którzy prowadzą pseudoschroniska i naciągają samorządy na ogromne kwoty za to co uważają za opiekę nad bezdomnymi lub jak to miało miejsce w mojej okolicy, ukradzionymi z posesji psami.
  Identyfikacja czworonogów sprawi też, że właściciele na terenach wiejskich może w końcu poczują się do jakiejkolwiek odpowiedzialności gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia na drodze. Jako lekarz weterynarii wiele razy byłem wzywany do wypadku, gdzie potrącony pies zniszczył auto, a gdy przyszło do wyjaśnień zawsze okazywało się, że nikt nie wie do kogo należy.
  Mam tylko nadzieję, że ustawa zostanie napisana mądrze i nie okaże się kolejnym bublem prawnym.

  Odpowiedz
 • aska_kg2(2015-06-16 00:32) Zgłoś naruszenie 00

  "Jeszcze jedno powinno się zmienić, na pewno pomogłoby to zapobiegać bezdomności zwierząt. Wszystkie suki niehodowlane powinny być poddawane sterylizacji. Pojawiałyby się tylko szczeniaczki z kontrolowanych hodowli, na które znajdowaliby się chętni. Dodatkowo każdy psiak posiadający chipa i przypisany do konkretnego właściciela- super pomysł, może osoby które pozbywają się zwierząt przed wyjazdem na wakacje itp. 3 razy zastanowiłyby się nad tym, nie byliby już anonimowi!"

  A przepraszam bardzo dlaczego SUKI maja być sterylizowane?? Chciałabym stwierdzić, że opiekunowie suk mających cieczkę pilnują aby na spacerach nie doszło do zapłodnienia... to w większości psy-samce puszczane są luzem i wyszukują suki z cieczką. Tak więc raz...to właściciele psów-samców są nieodpowiedzialni! Są winni kolejnym pojawianiu się kolejnych szczeniąt na świecie... Kto ma suczki pod dachem to wie, że nieraz jest ciężko jak pod klatką/domem czeka np. pięciu kawalerów i krew tylko zalewa co za debilni ludzie są na tych świecie!!
  Tak więc jeśli juz chcesz człowieku coś komuś usuwać chirurgicznie to jądra psom, jeśli jesteś nieodpowiedzialnym właścicielem idącym na łatwiznę puszczając swojego psa na dwór bez żadnego nadzoru!!

  Odpowiedz
 • Amigos(2015-06-15 22:56) Zgłoś naruszenie 00

  Przepraszam, nie będzie można montować kolców przeciw srającym gołębiom? Chory kraj...

  Odpowiedz
 • effyenne(2015-06-15 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  gratuluję osobom które tak dzielnie walczą o rozgłos w komentarzach. Proponuje iść i się zabić,mniej problemu dla społeczeństwa...
  Co ciekawe... WIĘKSZOŚĆ z osób które tak krytykują tutaj nowe przepisy nie ma zielonego pojęcia o tym co się dzieje w schroniskach i jak wiele to kosztuje podatnika.
  Od krzywdzenia bezbronnego zwierzęcia do krzywdzenia bezbronnego dziecka nie jest daleka droga.

  Odpowiedz
 • Aleksandra(2015-06-16 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, tak tak! Mam tylko nadzieję (jak pewnie wszyscy), że PO nie ogłasza tego dla szumu, tylko w końcu coś z tym zrobi! Po raz pierwszy byłabym dumna z naszego rządu. Jedna poprawa naszego prawa to jak jedna cegiełka, małymi kroczkami wszystko da się poprawić. Z biegiem czasu i bez ciemnogrodzkich mózgów...
  Tylko, tak jak tu ktoś napisał - do tego MUSI, MUSI być dodany jeden aspekt - suki bez uprawnień hodowlanych właściciel musi wysterylizować. Nie trzeba chyba mówić, że wprowadzając to w życie, Polska w najbliższych latach załata jeden z największych problemów i dziur budżetowych?!

  Odpowiedz
 • Agnieszka(2015-06-15 20:34) Zgłoś naruszenie 00

  Sytuacja zwierząt bezdomnych a i wieli przypadkach domnych jest bardzo tragiczna , psychopaci znęcający się nad zwierzaka nadal są karani symbolicznie . Mam nadzieję że ta nowelizacja będzie o wiele lepsza od obecnej ustawy . Porównywanie chorych ludzi do zwierząt to chyba zły pomysł , jedni i drudzy powinni żyć i umierać w godnych warunkach . Marzeniem jest wprowadzenie obowiązkowej sterylizacji .

  Odpowiedz
 • oszukiwany(2015-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Wykończyli,naród,teraz jeszcze czepiają się zwierząt,za tymi przekrętami rządzącymi ,ciągnie się spalona ziemia,niszczą naród,florę i faunę,wszystko gdzie coś można przekręcić/ukraść/ Litości.

  Odpowiedz
 • Haneczka(2015-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Co myślę ? Kupiłam psa 11 lat temu; bardzo go kocham i jest najwspanialszy, ale... życie pisze różne scenariusze. Jeśli ja dziś nie mam na chleb !!! dla siebie i dzieci, nie wspomnę o prywatnym lekarzu (córka wymaga takiego leczenia, bo NFZ nie sprostało potrzebom), to wiadomo, że nie położę kilku tysięcy (których nie mam) na leczenie psa (a na pewno w tym podeszłym wieku potrzeba full kasy - dziś wymaga leczenia oczu) . Gdybym przewidziała sytuację, że w 3 lata po wzięciu szczeniaka ulegnę wypadkowi, nigdy bym tego nie zrobiła. ale... jest jak jest... to tylko życie. Czasami sama nie jem, żeby jemu dać jeść (najczęściej); od czasu utraty przeze mnie pracy oboje straciliśmy ostro na wadze 20-30 kg. I to jest metoda na łatwe odchudzanie !!! Na czym najłatwiej zaoszczędzić ? Na żarciu!!! Żal mi tylko Czterołapka, bo wydaje mi się, że jest głodny, a Bogu ducha winny - on się ani na świat, ani do takiego domu nie prosił Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • dziadko(2015-06-15 19:57) Zgłoś naruszenie 00

  Uwolnic też kanarki, papużki i kury z klatek, wypuścić też bydlo z chlewu i inne zwierzaczki z ZOO i zaczipować to wsio razem z kotami, szczurami i myszami. Zakazać też ptakom srania na moje auto i dachówkę mojego dachu

  Odpowiedz
 • Haneczka(2015-06-15 19:54) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejna bajka PO ? Szukają poparcia ? Trochę późno... mieli na to 8 lat, nic nie zrobili, tylko kradli i zadłużali Państwo. Już właściwie jesteśmy sprzedani, lata 1938/1939 kłaniają nam się w pas; tylko dziś będzie może bez wojny, bo młodzi zapaleńcy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy, a reszta dogorywa w nędzy z wyłączeniem "uprzywilejowanych" - sejm :) (hihihi) senat:( (hihihi), lobbyści :( (hihihi) - Polski ŚMIETNIK - fura zbędnych urzędników do niczego i górnicy... wszyscy daj !, a skąd brać ?. Już się stoczyliśmy, szukajmy ratunku na własną rękę - proszę, wręcz błagam moje dzieci o wyemigrowanie z Polski, bo szkoda ich życia, zdrowia i 18 lat nauki dla pracy w zagranicznych handlowych firmach - marketach... bez żadnej perspektywy. I po co kwitłam w komisariatach, na żandarmerii w latach 80 itp. - szkoda było czasu i atłasu. Tak jak kiedyś sprzedano Armię Krajową ZSRR, tak w ciągu ostatnich 20 lat sprzedano Polskę Europie. Nie mamy nic do powiedzenia, nie mamy przemysłu, wojska itd. ; jesteśmy MARIONETKAMI w rękach Unii - traktowani jak ludzie drugiej kategorii - przykre. Polacy obudźcie się - nie jest rozwiązaniem ani PIS, ani PO, ani nawet KUKIZ... jeśli nie powstanie POLSKA NOWA "OŚMIORNICA", która poskleja Polskę, to mamy z głowy... będziemy odłamem... tylko czego ? Pozdrawiam POLAKÓW

  Odpowiedz
 • ZAZUUUSSSS(2015-06-15 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/na-ratunek-dla-regionu-swietokrzyska-gospodarka-lezy-na-dnie-0


  Świętokrzyskie-Drastycznie załamał się rynek wewnętrzny. Handel detaliczny zanotował największy w kraju, prawie 13-procentowy spadek, a handel hurtowy spadł o ponad 17 procent. W efekcie kondycja finansowa naszych firm jest więc bardzo zła. Pogorszyła się w porównaniu do początku 2014 roku o prawie 30 procent!

  Odpowiedz
 • Aniela(2015-06-15 18:30) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy będzie wprowadzony podatek od psa?

  Odpowiedz
 • psiara(2015-06-19 22:33) Zgłoś naruszenie 00

  Rolnik żeby trzymać ogiera lub buhaja musi mieć zezwolenie. Psy zdolne do rozrodu powinny być trzymane wyłącznie w hodowlach zarodowych, reszta winna być wysterylizowana. Dlaczego w ustawie nie ma kar za dopuszczanie do płodzenia stad kundli ?

  Odpowiedz
 • WIDZĄCY POTRZEBĘ CZIPOWANIA FACHOWCÓW(2015-06-15 17:41) Zgłoś naruszenie 00

  Mam psa rasowego, ma on tatuaż czytelny (na uchu) , jest również zaczipowany. o ile pamiętam, co najmniej pięciokrotnie policja i straż miejska usiłowala sprawdzic, czy posiada czip, ani razu tego nie ustalono mimo że jeden raz ekipa fachowców ściągnęła do pomocy drugi patrol, też z fachowcami, niestety tej samej jakości. Kumpel pozyczył od jednej ze służb używany przez nich na co dzień sprzęt i znalazł czip za pierwszym podejściem, mimo że w jednej z tych służb zajmuje się kompletnie innymi sprawami.
  Raz wezwano mnie, bym się stawił z dokumentem potwierdzającym założenie czipu. Nie wykonalem tego polecenia, tylko telefon do właściwej osoby.
  Od kilku lat nie widziałem już, by ktokolwiek sprawdzał. czy zwierzak prowadzony na mieście ma czip.

  Odpowiedz
 • malinovy(2015-06-15 16:33) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystkim wypowiadającym sie negatywnie na temat polepszenia psiego losu proponuje dobrowolne, lecz bezterminowe założenie krótkiego łańcucha bez wygód. To, co generujecie swoimi słowami, to chamstwo i człowieczeństwo w jednym. Zwierzęta same się na łańcuch nie pchają...

  Odpowiedz
 • Dorota(2015-06-15 16:02) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem za tym,żeby wprowadzić monitorowanie tego co i jak robią osoby zajmujące się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt.Czipy to też niezły pomysł.

  Odpowiedz
 • Marysia(2015-06-16 06:11) Zgłoś naruszenie 00

  A co będzie z sukami bo tylko o psach? Zawsze wynajdą tematy zastępcze te wszystkie niby drobne regulacje to pozorowanie pracy! Nabijanie kasy kolesiom ciekawe który produkuje czipy i kto sprzeda system rejestru tych psów oczywiście za dziesięciokrotność normalnej ceny?Prze regulowane państwo to reżim.

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-06-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  co racja -to racja -każdy wolny pies nie nałańcuchu z PO powinien być Tuningowany.
  Oni prawie wszyscy to pieski wykonujące komendy byłego Ćpunka ze Świetlika .

  Odpowiedz
 • problem niezwykłej wagi(2015-06-16 08:22) Zgłoś naruszenie 00

  o ludziach bezdomnych zapomniano ? siedzą w parkach czekając na otwarcie noclegowni o godzinie 18.00, którą muszą opuścić o godz.8.00 dnia następnego bez względu na pogodę na dworze. Noclegownie są prowadzone przez fundacje typu SOS ziemi ...czy te osoby w podeszłym wieku nie powinny mieć miejsca w DPS-ach ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!