Nowy taryfikator mandatów: Sprawdź, o ile zwiększyły się kary za przekroczenie prędkości

Od 11 kwietnia 2015 obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kary za przekroczenie prędkości są znacznie surowsze niż te, które obowiązywały wcześniej. 18 maja zaczęła również obowiązywać nowelizacja kodeksu karnego i niektórych innych ustaw, która przewiduje odbieranie prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym. Tym sposobem rządzący chcą zahamować wzrost wypadków na polskich drogach. Prezentujemy zestawienie wybranych pozycji z nowego taryfikatora mandatów.

Parking

żródło: ShutterStock

Przewidziano również karę za bezprawne użycie karty parkingowej przewidzianych dla osób z niepełnosprawnością. Wynosi ona 300 zł. Co więcej, nieuprawnione posługiwanie się taką kartą połączone z parkowaniem na kopercie zagrożone jest mandatem w wysokości 1000 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (11)

 • pol anka(2015-05-20 00:06) Zgłoś naruszenie 20

  a gdzie można zapoznać się z nowym, tym obowiązującym od 18 maja, taryfikatorem. Ten powyżej jest nieaktualny.

  Odpowiedz
 • v(2015-05-04 08:19) Zgłoś naruszenie 10

  Zupełnie bez złośliwości, ale czy gdziekolwiek są jeszcze jakieś miejsca parkingowe poza dla niektórych swoich, inwalidów itp., jak się mają te kary do wielu dochodów, za te kwoty wielokrotnie godzin pracy ciężkiej i wiedzy ogromnej potrzeba, poza tym te zusy i państwo okradające obywatela, niektórzy lekarze orzecznicy i ludzie zus-u w mediach przedstawiani, jako „wybitni znawcy” mówili generalnie, że Polacy mają „lewe” renty i trzeba im zabierać, sami wielokroć mają wystawne posesje, pytanie za co i z czego, skoro wokół sama krytyka i „dno”, żyją sobie jak „p. w maśle” a renty godne może 90% tego narodu powinno by już mieć, jak emerytur nie ma, czy z tych pieniędzy będą finansowane wczesne emerytury i spore wynagrodzenia np. Policji, drogie samochody, którymi jeżdżą prywatnie, służbowo , gdzie i jak chcą, zatrzymując biednych kierowców (nie chodzi tu o ewidentnych piratów drogowych, pijanych, bez ważnych dokumentów, tych należy raczej karać, choć co wywołuje strach takich jeździ multum stale i nie potrafią sobie z tym problemem poradzić), kosztem postępującego ubóstwa innych, czy to będzie nadal zomo, możliwe, skoro cały czas rządzi ubecjo-esbecja itp. struktury, do odznaczenia i gratyfikacji wystap, to jest przesałnie i cel a resztę deptać i może jeszcze lać, pomijając równie dbających w zasadzie jedynie o swoje interesy strajkujących, podobnie jak mundurowi, to zwalczający na „rozkaz”, inni cisza, niech „zdechną” i za wszystko płacą !?

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-05-06 10:15) Zgłoś naruszenie 10

  Ponowne zatrzymanie kierowcy bez uprawnień skutkować będzie stałym odebraniem prawa jazdy oraz koniecznością ponownego zdawania egzaminu Nie rozumiem tego, jak na stałe zabiorą to jak można zdawać ponownie na prawo jazdy ???

  Odpowiedz
 • bez prawka też pojedzie(2015-05-02 00:41) Zgłoś naruszenie 12

  Słabe te zmiany, zwłaszcza porażająco niskie pozostają kwoty mandatów, które są jedyną sankcją, która oducza drogowej bandyterki. A że prawko jazdy będą częściej odpierać, to co z tego? Kogo to wzrusza np w Leszczawie Dolnej czy Woli Krzywieckiej? W dziesiątkach tysięcy takich zapadłych dziur patrol policji widują raz do roku, gdy jakiś ziomal przypie...i swą dwudziestoletnią beemką lub golfem II w drzewo lub betonowy przepust. A tak, na codzień, to z prawkiem, czy bez- bez różnicy whatsoever.

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-04-30 07:51) Zgłoś naruszenie 00

  Super -rząd POpaprańców będzie miał na splacenie odsetek od długów Tuskowych -do końca swojej kadencji.

  Odpowiedz
 • nairam(2015-04-30 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  A co z weryfikacją inwalidztwa upoważniającego do parkowania na "kopertach"? Na moje oko (oko sąsiedzkie) to ludzie praktycznie zdrowi ruchowo dostają pozwolenia. Przecież np. wiek 70 lat to nie jest wystarczającym kryterium...

  Odpowiedz
 • przestrzegaj prawa(2015-05-01 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  Do: 5: ten co przeczytal nowy taryfikator z IP: 84.10.173.*
  Nie pisze się (i nie mówi) "blad", tylko blat! Np. blat stołu, tylko jak on się ma do przepisów ruchu drogowego? - kłania się ustawa o języku polskim.

  Odpowiedz
 • przestrzegaj prawa bandyto!(2015-05-01 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  Wysokość mandatów powinna być CO NAJMNIEJ 10 RAZY WYŻSZA! Walnięcie po kieszeni jest najskuteczniejszym sposobem na bandziorów drogowych!
  ZERO TOLERANCJI dla drogowych bandziorów, a szczególnie dla szczylów i tzw. TIR-owców! Odstrzeliwać na miejscu wszystkich powodujących wypadki oraz złodziei samochodów, pijanych i naćpanych! Konfiskować pojazdy ich WŁAŚCICIELOM, gdy prowadzący ten pojazd nie przestrzega przepisów ruchu drogowego! Zabieranie praw jazdy nic nie daje – będą jeździć i zabijać bez praw jazdy! Kamerek boją się BANDZIORY, ZŁODZIEJE oraz CHAMY, GBURY, PROSTAKI i KRZYWIAKI, którzy gdzieś mają wszelkie normy obowiązujące w cywilizowanym społeczeństwie. Sam ŻADNEJ KAMERKI SIĘ NIE BOJĘ, mandatów nie płacę i mam głęboko wszystkie radary, patrole, fotoradary, a także działania „prospołeczne” pana Emila! Ciekawe kiedy bandziory zgadną dlaczego.

  Odpowiedz
 • zolla(2015-04-30 13:55) Zgłoś naruszenie 00

  czllowieku co ty piszesz ze dostaje sie na wiek karte do parkowania nie chcialbys tej choroby miec i nie zycze ci a parkowanie to nie jakis przywilej.zycze tobie do 7o byc zdrowym jeszcze raz zdrowym

  Odpowiedz
 • Tadek(2015-04-30 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  Kary powinne byc wieksze dla szalencow ktorzy nie przestrzegaja przepisow np. na lini ciagle wyprzedza to stac go na dobry mandat. O dbieranie prawa jazdy to musi byc tez z zastanowieniem jezeli jest to kierowca ktorego jazda samochodem to jegoi chleb dla rodziny to nie mozna go pozbyc trzeba niecvh sad rozwarzy zyciowo a nie wg,przepisow

  Odpowiedz
 • ten co przeczytal nowy taryfikator(2015-04-30 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  czy ktoś zajrzał do zmian czy opieracie sie na doniesieniach medialnych ? nie bylo kary 500 zl za brak odblasku a bylo 20-500 to pierwszy blad. 2 blad to parkowanie na kopercie z karta bez uprawnien do niej wtedy jest 800 zl a nie jak pisza 1000 zl a za koperte dalej jest 500 zl tak jak bylo tylko ze w przypadku parkowania na niej z karta do ktorej nie ma sie uprawnien jest 800. Gazeta prawna a opiera sie na medialnych doniesieniach a nie siega do zrodla wstyd!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!