Nie tylko Polska: Zobacz, jak w innych krajach wygląda obowiązek meldunkowy

Pomysły, aby w Polsce znieść meldunek, pojawiają się od lat. Ostatnio rząd forsuje wersję, aby taką zmianę wprowadzić od 2016 roku, chociaż aby weszła w życie, trzeba byłoby zmienić ponad setkę innych ustaw i rozporządzeń - jest on niezbędny między innymi podczas wyborów, zapisu do szkoły czy planowania budżetów samorządów. Od kilku lat w Polsce nie istnieje na szczęście obowiązek meldunkowy na pobyt do trzech miesięcy w danym miejscu, również ośrodki wczasowe i sanatoryjne nie muszą meldować turystów i kuracjuszy. ale zmieniając miejsce pobytu na dłużej, mamy 30 dni na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Jednak takie rozwiązanie wprowadziła nie tylko Polska- zobacz, w jakich jeszcze krajach UE trzeba się meldować.

Mapa Niemiec na tle banknotów euro

żródło: ShutterStock

Czas na meldunek w Niemczech zależny od landu

Wszyscy cudzoziemcy przybywający do Niemiec, niezależnie od celu pobytu, są objęci obowiązkiem meldunkowym. Muszą go dokonać w ciągu 7 lub 14 dni (zależy od landu) od wjazdu w urzędzie gminy właściwym dla miejsca pobytu. Jednak osoby, które mieszkają w hotelach, schroniskach itp., nie są objęte tym obowiązkiem.

Co do zasady zameldowanie w Niemczech jest dla obywateli bezpłatne, w niektórych miastach mogą jednak zostać wprowadzone niewielkie opłaty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!