Nie tylko Polska: Zobacz, jak w innych krajach wygląda obowiązek meldunkowy

Pomysły, aby w Polsce znieść meldunek, pojawiają się od lat. Ostatnio rząd forsuje wersję, aby taką zmianę wprowadzić od 2016 roku, chociaż aby weszła w życie, trzeba byłoby zmienić ponad setkę innych ustaw i rozporządzeń - jest on niezbędny między innymi podczas wyborów, zapisu do szkoły czy planowania budżetów samorządów. Od kilku lat w Polsce nie istnieje na szczęście obowiązek meldunkowy na pobyt do trzech miesięcy w danym miejscu, również ośrodki wczasowe i sanatoryjne nie muszą meldować turystów i kuracjuszy. ale zmieniając miejsce pobytu na dłużej, mamy 30 dni na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Jednak takie rozwiązanie wprowadziła nie tylko Polska- zobacz, w jakich jeszcze krajach UE trzeba się meldować.

Belgia

żródło: ShutterStock

Osiem dni na meldunek w Belgii

W Belgii meldunku należy dokonać w ciągu ośmiu dni od przyjazdu. Organem meldunkowym jest urząd gminy. Obowiązek nie dotyczy osób zamieszkujących w hotelach, pensjonatach, szpitalach itp., gdzie meldunku dokonuje administracja tych zakładów.

Turyści otrzymują tzw. deklarację przybycia, ważną 3 miesiące. Po tym terminie należy opuścić terytorium Belgii, a urząd gminy może za pośrednictwem policji sprawdzić, czy dana osoba faktycznie zamieszkuje pod podanym adresem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!