Nie tylko Polska: Zobacz, jak w innych krajach wygląda obowiązek meldunkowy

Pomysły, aby w Polsce znieść meldunek, pojawiają się od lat. Ostatnio rząd forsuje wersję, aby taką zmianę wprowadzić od 2016 roku, chociaż aby weszła w życie, trzeba byłoby zmienić ponad setkę innych ustaw i rozporządzeń - jest on niezbędny między innymi podczas wyborów, zapisu do szkoły czy planowania budżetów samorządów. Od kilku lat w Polsce nie istnieje na szczęście obowiązek meldunkowy na pobyt do trzech miesięcy w danym miejscu, również ośrodki wczasowe i sanatoryjne nie muszą meldować turystów i kuracjuszy. ale zmieniając miejsce pobytu na dłużej, mamy 30 dni na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Jednak takie rozwiązanie wprowadziła nie tylko Polska- zobacz, w jakich jeszcze krajach UE trzeba się meldować.

Austria

żródło: ShutterStock

Kilkaset euro za brak meldunku w Austrii

Tylko w kilku krajach UE istnieje obowiązek meldunku w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od zmiany miejsca pobytu. Jednym z nich jest Austria.

Meldunek w Austrii dotyczy obywateli, którzy zmieniają miejsce pobytu stałego lub tymczasowego oraz osób zatrzymujących się w tym kraju na dłuższy okres czasu w celach zarobkowych czy turystycznych. W ciągu trzech dni od przybycia na miejsce trzeba się więc zameldować w urzędzie dzielnicowym (gminnym). Turyści mieszkający w hotelach muszą w ciągu 24 godzin zarejestrować się w księdze gości - obowiązku meldunkowego dopełni za nich właściciel. Wyjeżdżając z Austrii trzeba się też wymeldować.

Nie ma żadnych opłat meldunkowych, ale za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna wynosząca nawet ponad 700 euro.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!