« Powrót do artykułu

SN przy składaniu wniosku do trybunału poprosił o pomoc prywatną kancelarię

Po co dawać organom kompetencje, skoro są one delegowane na zewnątrz – pytają prawnicy, komentując nową wersję konstytucyjnego wniosku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, sporządzoną w prywatnej kancelarii radcowskiej

prawnik; adwokat

żródło: ShutterStock

Organy publiczne mają własny aparat do obsługi prawnej. Kontrowersji mogłoby być mniej, gdyby treść umowy z kancelarią została ujawniona

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (24)

 • windy_city(2015-01-30 08:47) Zgłoś naruszenie 30

  Rozumiem, że prezes SN nie dorósł do kompetencji prezesa SN? Jak więc może piastować swoją funkcję? Pani prof.Gersdorf może nie mieć szacunku do samej siebie - to jej dobre prawo - ale jakim prawem pauperyzuje SN jako taki?

  Odpowiedz
 • humer(2015-01-26 21:11) Zgłoś naruszenie 30

  Super, wynaleźli sposób na bezrobocie. Sami są dobrze zatrudnieni, a swoją robotę nadają jeszcze innym. Żadne z nich nie generuje żywej gotówki, tą wytwarzają gdzieś jacyś głupi robole. Znam jeszcze jeden genialny sposób - na POwszechną szczęśliwość - wszystko powinno być za darmo, wtedy wszyscy będą bogaci i będą mogli pomagać biednym :) No, to takie geniusze urządzają życie i przyszłość trzydziestu pięciu milionom ludzi i ich potomkom. A 3 mln wzięło d''''pę w troki i pojechało gdzieś w cholerę, byle dalej, może być Islandia.

  Odpowiedz
 • sąd zna prawo, hmmm(2015-01-26 13:55) Zgłoś naruszenie 20

  Nie przestępstwo a jednak wstyd.

  Odpowiedz
 • prawnik-amator(2015-01-26 17:46) Zgłoś naruszenie 20

  Przypomina to przypadek, kiedy jakiś sąd chciał do pewnej sprawy powołać biegłego z dziedziny... prawa! SN najwyższy się wypowiedział wtedy, że jest to niedopuszczalne, bo to SĄD powinien sam prawo znać i je stosować!

  Odpowiedz
 • macgiwer(2015-01-26 09:14) Zgłoś naruszenie 20

  Tak bywa,jak na stanowiska wciągani są kolesie z klucza partyjnego,i różnego rodzaju "pociotki z sieczką w głowie"
  Jaki kraj takie prawo,i takie jego przestrzeganie!!!

  Odpowiedz
 • wjw(2015-01-26 09:33) Zgłoś naruszenie 20

  ..."Bo dobry Bóg już zrobił co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca..."

  Odpowiedz
 • Polak(2015-01-26 19:03) Zgłoś naruszenie 20

  Przepis prawa może nie ale przyzwoitość,oszczędność,odpowiedzialność!!! Zlikwidować trybunał konstytucyjny i zlecać to bezpośrednio na przetargach kancelariom kto da mniejszą cenę! Brawo nadludzie brawo!!!

  Odpowiedz
 • Taktojużjestwpaństwiefeudalnym(2015-01-26 12:08) Zgłoś naruszenie 20

  "– Żaden przepis prawa nie sprzeciwia się takim działaniom – przekonuje dr hab. Dariusz Świecki, rzecznik prasowy SN." Czytaj: To MY sędziowie SN jesteśmy Prawo i jesteśmy ponadprawo, a wam Poddanym nic do tego:)

  Odpowiedz
 • kontrabasek(2015-01-26 09:24) Zgłoś naruszenie 20

  Polska istnieje tylko teoretycznie, to stwierdzenie potwierdza się !!!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-01-26 14:28) Zgłoś naruszenie 20

  Nie po to Gersdorf przez tyle lat się udzielała , żeby teraz tyrać przy jakichś tam wnioskach .
  Teraz , to madame będzie bywać . I zasiadać . I konsumować .
  I czekać , aż w TK się luz zrobi - a tam już balanga nieustająca . I operetka . Pardon , opera .

  Odpowiedz
 • cvv(2015-01-26 14:28) Zgłoś naruszenie 20

  Skoro pani Gersdorf potrzebuje kompetentnego prof. Chmaja, to znaczy że pani Gersdorf nie jest kompetentna i powinna ze stanowiska wylecieć.

  Odpowiedz
 • lebero(2015-01-26 10:40) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież mamy wirtualny świat, no to i wirtualny wymiar sprawiedliwości.
  O ile pamiętam wniosek do TK ma podpisać radca prawny albo adwokat.
  Wtedy nie wiadomo, o co się żurnalista żołądkuje.
  Z kolei zgodnie z prawem Parkinsona, każdy kiedyś osiąga próg niekompetencji.:)
  Ale żeby to dotknęło cały Sąd Najwyższy i to w jednym czasie, to się w głowie nie mieści.

  Odpowiedz
 • zlot(2015-01-26 09:22) Zgłoś naruszenie 10

  A czy teraz r. pr. Chmaj będzie mógł występować przed SN ? Chyba będzie konflikt interesów. Zatem poprzez przyjęcie pełnomocnictwa pozbawił sie on prawa do występowania przed tym sądem! Dalsze bardzo skrajne rozumowanie może prowadzić do wniosku, że nie będzie mógł on występować w żadnej sprawie kasacyjnej już na etapie pierwszej instancji.

  Odpowiedz
 • Obywatel tylko czego ?(2015-03-03 19:58) Zgłoś naruszenie 10

  Po 1. Prezes SN naruszył prawo o zamówieniach publicznych dając konkretnej kancelarii zlecenie (tak wynika z tekstu). Pan prof. Marek Chmaj nie jest jedynym profesorem dysponującym wiedzą prawną w zakresie Konstytucji szereg jest dość długi wystarczy sięgnąć po literaturę prawną w tym zakresie. 2. Czyli brak rozpoznania rynku oraz zapytań ofertowych może świadczyć o zmowie i ustaleniu kwoty wykonania usługi w tej cenie! 3. Pomijam postawę potakiwaczy mówiących, że zapisy prawa nie precyzują takich praktyk co przypomina mi studentkę pierwszego roku prawa która w rozmowie na tema omawianego postępowania sadowego prawa pracy stwierdziła, że o wyroku zadecyduje ława przysięgłych ! pogratulować nabytej wiedzy. 4. Jeżeli Władza Wykonawcza się prywatyzuje to należy natychmiast zlikwidować Kancelarię Senatu, Sejmu i RCL a zostawić Biuro Administracyjne z Wydziałem zamówień Publicznych i ogłaszać przetargi może będzie taniej, jakość prawna nie powinna ucierpieć bo i tak jest na poziomie podobnym jak za rządów AWS kiedy ustawy pisali studenci I i II roku prawa na umowę zlecenie.
  KOMPROMITACJA TO MAŁE OKREŚLENIE ? Bartek ma racje.

  Odpowiedz
 • legalista(2015-01-26 22:00) Zgłoś naruszenie 10

  "– Żaden przepis prawa nie sprzeciwia się takim działaniom – przekonuje dr hab. Dariusz Świecki, rzecznik prasowy SN"

  To już chyba na II roku uczą, że w prawie publicznym nie obowiązuje zasada "co nie zakazane, to dozwolone", tylko raczej zasada działania w ramach przyznanych kompetencji "na podstawie i w granicach prawa". W czarnej dziurze lenistwa naczelne zasady prawa ulegają jak widać znacznej dylatacji.

  Odpowiedz
 • Joanna Żakowska(2015-01-26 08:34) Zgłoś naruszenie 10

  .To byłoby cudownie , żeby już nie tych b.szkodliwych "organów wszelkiej władzy" . Owszem też nie byłoby gwarancji uczciwości tak jak to ma miejsce w organach władzy ale nie robiliby tego w imieniu wszystkich Polaków a w swoim własnym . Poza tym nie byliby tak zupełnie , na 100% bezkarni . Zatrudniane przez siebie geny i znajomi musieliby się na czymś znać a nie ani be ani me ani kukuryku No i istnieje możliwość , że liczyliby się z opinią społeczną . W tej chwili organa sprzeniewierzają środki publiczne aż huczy więc byłoby też taniej.

  Odpowiedz
 • ubawiony.:-))(2015-01-26 10:41) Zgłoś naruszenie 00

  Cyt...5: wjw z IP: 87.248.76.* (2015-01-26 09:33)

  ..."Bo dobry Bóg już zrobił co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca..."


  W tym właśnie tkwi tajemnica.:-)))))

  Odpowiedz
 • Lokopodium(2015-01-26 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze niech zlecana SN kancelarii prawnej sporządzenie wniosku do TK oraz reprezentowanie przed TK, ale pod jednym warunkiem. Prezes SN działa nie w swoim prywatnym interesie a jako organ państwa i jako organ państwa wnosi pismo wszczynające postępowanie przed TK. Wynagrodzenie za sporządzenie pisma i reprezentowanie przed TK w takim układzie nie powinno być rynkowe (10 000 zł), a takie jak wynika z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28.09.2002 w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, czyli całe 240 zł.

  Każdy musi zaciskać pasa w naszym kochanym kraju. Pierwszy Prezes SN niech da temu przykład i znajdzie profesjonalistę, który w ramach swojej ZAWODOWEJ misji podejmie się sporządzenia wniosku do TK, nie za 10 000 zł netto, ale za 240 zł. Tą kwotę nie zapłaci z własnej kieszeni Pierwsza Prezes SN, ale my wszyscy - PODATNICY, gdyż budżet tzw. ŚWIĘTYCH KRÓW, do których należy Sąd Najwyższy, finansowany jest w całości z BUDŻETU PAŃSTWA.

  Odpowiedz
 • Otto(2015-01-26 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Co tu komentować. SZKODA SŁÓW.
  O TAKE POLSKIE WALCYLIŚMY, WIEC O CO CHODZI.

  Odpowiedz
 • Tytus(2015-01-26 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  "Jak ustalił DGP, z pomocy zewnętrznych kancelarii nie korzysta ani rzecznik praw obywatelskich, ani TK. "

  Wiemy już że TK korzysta z pomocy specjalistów z Watykanu i Boga Najwyższego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!