6 najważniejszych zmian w ustawie Prawo budowlane od 2015 roku

W 2015 roku czeka nas nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. W założeniu ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego dla większości inwestycji budowlanych. Także dla szeregowego Kowalskiego. Poniższa galeria prezentuje najbardziej istotne zmiany.

dom, pieniądze, nieruchomości, podatki

żródło: ShutterStock

Wydawanie pozwoleń na budowę możliwe, gdy inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze

Chodzi o sytuację, gdy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Wg nowych zapisów, dzięki tej operacji inwestor zyska co najmniej 14 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (31)

 • Adam(2015-09-28 19:29) Zgłoś naruszenie 199

  Czy aby wybudowac drewniany taras potrzebne jest pozwolenie czy zawiadomienie?.

  Odpowiedz
 • chcący coś postawić(2015-06-05 12:48) Zgłoś naruszenie 1010

  Witam ,jak wygląda sprawa z domami z drewna,bez fundamentów.Czy to jest letniskowy,czy całoroczny i na jaką powierzchnie nie trzeba mieć pozwolenia

  Odpowiedz
 • sara(2015-07-01 14:56) Zgłoś naruszenie 67

  Pic, a za picem nic.
  Jeśli ,,ALTANA" w PZD jest legalna to na ,, prywatnej własności" mała i drewniana jest nielegalna i z decyzją ,,do rozbiórki". A Konstytucja RP- równość wobec prawa - to śmieć.

  Odpowiedz
 • zburzony(2015-04-24 06:01) Zgłoś naruszenie 63

  to jest do dupy,kupno działki na własnosc nie gwarantuje że możesz zbudować wymarzony dom,zgraja urzędasów tak umilą drogę do rozpoczęcia budowy domu,że się rzygać chce,na swojej ziemi jesteś sssssssssśmieciem i cokolwiek chcesz zrobic to do urzędu smaruj i w pas sie kłaniaj,tam gdzie są wymagane jakiekolwiek pozwolenia jest BIUROKRACJA A GDZIE JEST BIUROKRACJA TAM JEST KORUPCJA,DLATEGO TEŻ POLSKA ZAMIAST BIEC DO PRZODU STOI W MIEJSCU I PRZEBIERA NOGAMI BO MA ZACIĄGNIĘTY H A M U L E C POD TYTUŁEM BIUROKRACJA

  Odpowiedz
 • Kazimierz Kolebuk(2015-06-25 12:00) Zgłoś naruszenie 50

  Nie ma się czym podniecać. Zmiany w prawie budowlanym zapowiadane od lat nie są żadnymi zmianami. Miały one ułatwić proces budowy nie tylko domów mieszkalnych. Jakie to ułatwienie, kiedy rada gminy decyduje, że mój dom zbudowany za moje pieniądze i na mojej działce musi mieć, i to bezwzględnie, dach w kolorze naturalnej cegły. Gdyby jeszcze w uchwale raczono zdefiniować, co oznacza "kolor naturalnej cegły". Podobnych idiotyzmów jest więcej. Jakim ułatwieniem jest - wg nowego prawa - konieczność uzyskania pozwolenia na budowę małego budynku gospodarczego np. 31 m2 na działce, gdzie przed rokiem wybudowałem dom. Wiele budowli i budynków jest zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia, ale gospodarczy nie!
  Świadczy to m.in. o tym, że nowe prawo pisane było jak zwykle w pośpiechu, na ostatnią chwilę i przez byle łapserdaków nie mających pojęcia o stanowieniu prawa.

  Odpowiedz
 • Work Buy Consume Die(2015-03-05 10:45) Zgłoś naruszenie 50

  Trochę już siedzę w branży pozwoleniowej i mam doswiadczenie zarówno od strony urzędu jak i petenta/projektanta; tyle Wam powiem, ze to jedna wielka patologia, a takie zmiany to nie zmiany, bo wszystko jest popieprzone u samej podstawy, t.j. brak planowania przestrzennego i traktowanie wszystkich inwestycji na jedno kopyto; pomijam bajzel z uprawnieniami i chorą "ochronę" gruntów (jak w centrum miasta, kiedy mała działeczka, która nigdy nie była, nie jest i nie bedzie uzytkowana rolniczo ma być poddawana wyłączeniu z produkcji rolnej, no jak?! i przede wszystkim PO CO).. U nas maksymalnie komplikuje się proste sprawy.. Mniemam, że celowo, jak w każdej dziedzinie polskiego życia..

  Odpowiedz
 • Darek, Bielsko-Biala(2015-07-05 11:33) Zgłoś naruszenie 40

  Mam ważne pytanie. Jak nowe przepisy mają się do pozwolenia na budowę wjazdu ( 4 m) na działkę budowlaną z drogi gminnej?

  Odpowiedz
 • J23(2016-04-16 07:24) Zgłoś naruszenie 30

  Znam z autopsji, że Polska to kraj patologiczny. Żeby cokolwiek wykonać, trzeba pokonać bandę głupich urzędników. Pozwolenie na remont elewacji załatwiałem w 7 miesięcy. Moje motto: Nie wybieraj głupich polityków, nie będziesz miał problemów.

  Odpowiedz
 • Pisanina bez sensu ....(2014-10-22 16:13) Zgłoś naruszenie 31

  do Radek z IP: 195.22.98 nieźle ci ten Getin musi płacić za wypisywanie tych kocopałów wszędzie gdzie tylko się da, niestety Getin nie należy do tych najlepszych a nawet do tych średniaków, a twoja pisanina jest bez sensu i nic nie da (...)

  Odpowiedz
 • egon(2015-03-05 21:56) Zgłoś naruszenie 30

  Czyli tak naprawdę żadne zmiany! Jak czytałem o tzw. samowoli budowlanej to ręce mi opadły że ktoś mógł stworzyć tak zdebilałe przepisy prawne. Mowa o legalizacji samowoli. Ktoś nielegalnie wybudował cały dom to legalizacja wynosi 50 tys zł. Ktoś dobudował niewielki ganek np. 3m2 to legalizacja wynosi tez 50 tys. To normalne?

  Odpowiedz
 • J.G.(2014-11-06 22:54) Zgłoś naruszenie 11

  Nie znajduję w tych zmianach bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest tzw." istotne odstępstwo od projektu i decyzji o pozwoleniu na budowę"/art.36 ust.5/. Oczywiście jeżeli nie będzie wymagane dla bud mieszkalnych pozwolenie w formie decyzji to ten człon przepisu jest nieistotny, ale pozostaje nadal istotne odstąpienie od projektu. W dotychczasowej formie przepis ten był bardzo restrykcyjny i tworzył możliwość dowolnej interpretacji m.in. nawet przy drobnej róznicy wymiarów w planie -według niektórych urzedów nawet o 1 cm, gdy tymczasem nawet normy budowlane przewidują tolerancje wymiarowe. Taki stan był przedmiotem różnych interpretacji przez WSA, czy zmiany wymiarów dokonane w trakcie budowy, miały charakter istotnego odstąpienia od projektu, czy też nie i orzekały różnie w takich samych sprawach. Ponadto w zależności od orzeczenia należało "legalizować budowę:, lub nie. Tworzyło to istotny bałagan administracyjny i prawny, a ajeżeli ten stan rzeczy nie znajdzie się w projekcie zmian to nadal tak będzie.

  Odpowiedz
 • zbyszek(2015-04-14 23:43) Zgłoś naruszenie 14

  nowe prawo to ściema. A Komorowski zawetował ustawę o ochronie gruntów rolnych i teraz nie wolno sie budować na działkach rolnych wcale!!! Straciłem 200 tys.

  Odpowiedz
 • Polak budowniczy(2015-06-02 19:51) Zgłoś naruszenie 10

  Jeśli dokonuje się zmiany w trakcie budowy nie wychodzące poza obszar obiektu a budowę prowadzi kierownik budowy z odpowiednimi uprawnieniami współpracujac z autorem projektu to jakie to ma znaczenie dla urzędasów. Nie powinno mieć żadnego. Dać wolną rękę inwestorom. A wcześniejsze zgłoszenia budowy budynków gospodarczych do 25 m2 p.z. gdzie szkice mógł zrobić sobie nawet rolnik jeśli to potrafił nikt z urzędników nie martił sie o konstruykcję takiego obiektu. Po uzyskaniu akceptacji takiego zgłoszenia pies z kulawą nogą nie zaglądał na posesję budującego chlewik. Ale papier musi być. komu jest to potrzebne ?

  Odpowiedz
 • inwest.(2014-12-26 08:35) Zgłoś naruszenie 10

  To będzie bigos prawny- papugi zacierają ręce ale cepry napędzą im kasy.

  Odpowiedz
 • INWESTOR(2015-06-19 08:00) Zgłoś naruszenie 10

  W TEJ NOWELI BRAK ZASADNICZEGO STWIERDZENIA - WYDZIALY ARCHITEKTURY , NADZORY BUDOWLANE- POWINNY BYĆ NAZWANE WYDZIALAMI SZYBKIEJ I BEZPROBLEMOWEJ OBSLUGI DEWELOPERÓW.

  Odpowiedz
 • Dawid(2015-01-17 15:27) Zgłoś naruszenie 13

  mam pytanie co do punktu 6 czy jezeli budynek juz stoi to ta wzmianka w prawie tez sie go dotyczy.

  Odpowiedz
 • obserwator(2015-01-17 23:35) Zgłoś naruszenie 00

  Interesuje mnie jak wygląda sprawa z remontami mieszkań w blokach. Mam taką sytuację że właścicielka mająca większość udziałów w bloku nie dopuszcza mnie abym w mieszkaniu na parterze zrobił wejście/drzwi/ bezpośrednio z ulicy. Jej głos decyduje o tym czy te drzwi mogę zrobić. Jest to absurd ale tak jest.

  Odpowiedz
 • beta(2014-12-10 15:51) Zgłoś naruszenie 00

  boże kogo myśmy wybrali czarna rozpacz

  Odpowiedz
 • Megi(2015-01-18 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy te zmiany wejdą w życie?

  Odpowiedz
 • ooo(2015-01-19 18:04) Zgłoś naruszenie 01

  interesuje mnie sprawa z dojazdem... hm... bo prawnie nie mam dojazdu do działki i między innymi dlatego nie możemy z mężem rozpocząć budowy (kochany sąsiad) i czy w nowelizacji tego prawa budowlanego jest może jakaś wzmianka na ten temat?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!