« Powrót do artykułu

Prokuratorzy: reformę procesu karnego zaczęto od końca

Oskarżyciele nie są zwolennikami zmian proponowanych w nowelizacji procedury karnej. Ale nie dlatego, że są leniwi, nie lubią wyzwań i z założenia nie podoba im się model kontradyktoryjnego procesu. Chodzi o coś zupełnie innego: ich zdaniem przebudowę procesu karnego zaczęto od końca. Zreformowano procedurę zapominając, że trzeba do niej przygotować najpierw samą prokuraturę. A tak naprawdę wszystko trzeba zacząć od reformy policji i służb. Inaczej 1 lipca 2015 r. czekają nas chaos i improwizacja.

prawo, sąd

żródło: ShutterStock

Prokuratura nie została przygotowana do zmian w procedurze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Zibi(2014-10-03 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  A ci dalej swoje. Jak zrobić żeby nie robić i za nic nie odpowiadać. Mam nadzieję, że rząd nie da się temu środowisku i będzie konsekwentny. Mieli mnóstwo czasu na przygotowanie się do zmiany, a mają kolejne 8 miesięcy, więc niech nie płaczą tylko wezmą się do roboty. Każdy chciałby pracować tak, żeby za nic nie odpowiadać. Koniec ze stalinowskim procesem. A jak się prokuratorom nie podoba to przecież nikt ich tam nie trzyma na siłę. Każdy widzi, że obecny model nie działa a prokurator w sądzie nic nie robi tylko siedzi i dłubie w nosie - bo pozwalają mu na to przepisy czyniące z sędziego prokuratora. Potem nagle ,,przypominają'' sobie o sprawie na etapie apelacji i zaczynają wymyślać, co jeszcze sąd mógł sobie zrobić z urzędu, tak jakby to do sądu należała obrona aktu oskarżenia wniesionego przez prokuratora. TO DOPIERO JEST NIEUCZCIWY PROCES I NIERÓWNOŚĆ STRON POSTĘPOWANIA, bo sędzia niejako z konieczności szuka dowodów w obronie aktu oskarżenia i naprawia wszystkie fuszerki prokuratora i policjanta, a niech spróbuje czegoś nie naprawić to mu się wniesie apelację i sprawa po kilka razy jest uchylana do ponownego rozpoznania a ludzie jeżdżą jak te ciule po rozprawach latami. Tak dalej się nie da panowie i panie prokuratorzy. Kończy się sielanka.

  Odpowiedz
 • obiektywny(2014-10-03 23:59) Zgłoś naruszenie 00

  W pełni popieram stanowisko Zibiego. Niestety tak jest od dawna i prokuratorzy boją się, że teraz będą musieli porządnie przygotować akt oskarżenia i dowody na jego poparcie i aktywnie branić go przed sądem, a sąd nie będzie ich wyręczał. Skończą się w końcu apelacje, że sąd nie przeprowadził dowodu na obronę aktu oskarżenia, którego prokurator nie przeprowadził i nawet nie chciało mu się zawnioskować o przeprowadzenie go przez sąd. Skończy się przesyłanie spraw bez opinii biegłych, gdy materiał dowodowy wskazuje że powinny być przeprowadzone (niech sąd powoła biegłego i mu zapłaci bo prokuratura nie ma pieniędzy), skończy się przesyłanie z aktem oskarżenia nieprzetłumaczonych dokumentów, bo sąd może je sobie sam przetłumaczyć itd.Sąd ma rozstrzygać sprawę, a nie zastępować strony zwłaszcza tej profesjonalnej w postaci prokuratora.

  Odpowiedz
 • rumburak(2014-10-03 15:30) Zgłoś naruszenie 00

  Święta racja.Wprowadzać i nie dyskutować a jak się prokuratorom nie podoba to w Amazon są jeszcze miejsca.

  Odpowiedz
 • mare 2(2014-10-04 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  do Zibi, Rumburak, Obiektywny. nie macie pojęcia o czym piszecie. Trzeba najpierw poznać temat. Nie może być proces w pełni kontradyktoryjny (amerykański) przy zachowaniu z drugiej strony zasady prawdy materialnej (polski proces do tej pory) te dwie instytucje się wykluczają i doprowadzą do chaosu, no ale każdy pisać może. Czy prokuratorom się chce czy nie chce to zupełnie inna sprawa, raczej się chce, a czarne owce zdarzają się wszędzie i w każdym zawodzie

  Odpowiedz
 • Joanna Żakowska(2014-10-05 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  Mówię z pozycji oskarżyciela posiłkowego . Według mnie reformy trzeba zacząć od spraw podstawowych . Sędziowie,prokuratorzy MUSZĄ czytać akta sprawy . Nie mogą być stronniczy i łamać prawo . Ofiara przestępstwa nie może być tym gorszym którego się nie słucha i z premedytacją wpędza w jeszcze większą traumę. Odpowiedzi w typie "to pani wina" są b. częste . W tej chwili proces sądowy to taki chaos , że większego chyba już nie może być . Kompletny brak logiki . No i sprzeniewierzanie ogromnych publicznych pieniędzy.

  Odpowiedz
 • murof(2014-10-04 13:58) Zgłoś naruszenie 00

  Zibi - popieram, bez odkładania w czasie. Z ten Związek ciągle na nie i takie miałkie argumenty.

  Odpowiedz
 • Kubor(2014-10-05 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  Na modłę amerykańską?! ta nowelizacja nie ma nic wspólnego z procedurą rodem z USA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!