« Powrót do artykułu

Tarcza antykryzysowa: Czy wspólnik spółki cywilnej zatrudniającej jednego pracownika, może skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS

Art. 31zo ustawy Covid-19 przewiduje dwie główne grupy przedsiębiorców (nie licząc duchownego i osób współpracujących), które mogą skorzystać z 3 miesięcznego zwolnienie ze składek ZUS - wyjaśnia ekspert z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

pieniądze, złoty

żródło: ShutterStock

pieniądze, złoty

statystyki

Komentarze (17)

 • adamtoruniak(2020-04-03 08:24) Zgłoś naruszenie 70

  z tymi przychodami to trochę poroniony pomysł bo można mieć przykładowo przychodu 50tys zł ale po odjęciu kosztów może się okazać że dochód to np tylko 3tys zł ;/

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • marjel(2020-04-03 09:18) Zgłoś naruszenie 60

  Interpretacja ta jest mocno naciągana. Wspólnik spółki nie opłaca składek wyłącznie za siebie, ponieważ opłaca też składki za zatrudnionych pracowników, którzy są zgłoszeni na koncie spółki i nie powinien podlegać kryterium przychodowemu. Jeśli byśmy to interpretowali w taki sposób jak redakcja to przychód też będzie generowała tylko spółka wiec wspólnicy powinni zera w przychodach podawać. rozgraniczenie spółki od wspólników jest tylko techniczne, bo zgodnie z ustawą o przedsiębiorcach współnik prowadzi działalność w zakresie spółki. Formularze RZU nie są dostosowane do tego żeby poprawnie złożyć wniosek dla spółki i wspólników razem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kokosik233(2020-04-02 18:15) Zgłoś naruszenie 50

  W artykule jest błąd. Jest: "Jeżeli dochody wspólnika (przypadające na jego udział w zyskach)", ma być "Jeżeli PRZYCHODY wspólnika (przypadające na jego udział w zyskach)"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Karol(2020-04-03 10:13) Zgłoś naruszenie 31

  Czyli zgodnie z tym artykułem jako wspólnik spółki cywilnej zatrudniającej 2 pracowników, składam wniosek o umorzenie składek za pracowników, osobno za wspólników mając na uwadze limit przychodów. Czyli jako wspólnik jestem osobą samozatrudniającą się i mogę uyskać jeszcze świadczenie postojowe?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wpolnik s.c.(2020-04-04 17:46) Zgłoś naruszenie 10

  Jezeli tak interpretujemy status wspolnika spolki cywilnej , to jest to dyskryminacja, bo osoba prowadzaca dzialalnosc gospodarcza zatrudniajaca do 9 pracownikow bedzie mogla ubiegac sie o zwolnienie za pracownikow i za siebie,bez kryterim przychodowego, a przychod ma znacznie wyzszy od 15 681.

  Odpowiedz
 • antyzus(2020-04-21 11:38) Zgłoś naruszenie 01

  Prowadzę spółkę cywilną , trzech wspólników i mamy trzy osoby zatrudnione. I według ZUS ( już po złożeniu wniosku ) wnioski wspólników zostały odrzucone ( bo przychód spółki na osobę był wyższy niż 15 tys ) ale wniosek firmowy rozpatrzono pozytywnie. Złodziej z pis po raz kolejny nas okradli. Przychód , nie zysk netto, tylko przychód. Poza tym zatrudniamy 3 osoby, nic ich to nie interesuje, potraktowano nas jak samodzielne podmioty, każde z nas to dla nich jednoosobowa firma.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Władek(2020-04-04 10:47) Zgłoś naruszenie 01

  "Tarcza" jest skonstruowana przez spec od marketingu: aby było czym się chwalić w TVP Info i aby objętych tarczą było jak najmniej. Podobnie jak z małym zusem. Kwotą wolna od podatku itd. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia 5 pracowników (mikrofirma) to Może nie płacić swojego ZUS, ale jeżeli przedsiębiorcą jest sc, to wtedy już tylko kryterium 3x minimalna płaca i to jako przychód . Cfaniaki. Oferta jak u operatora telekomunikacyjnego. :) Lepiej chyba jednak zawiesić DG, ludzi wywalić na zasiłek panie morawiecki.

  Odpowiedz
 • Max(2020-04-07 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  Mój przypadek: dwóch wspólników spółki jawnej, czterech pracowników. Przychód oczywiście przekroczony (np 100.000). Zwolnienie z Zusu pracowników raczej pewne. Czy zwolnienie z Zusu wspólników w tym przypadku jest też możliwe? Jak to powinno być zgłoszone np. przez PUE ZUS.. Z jakiego konta PUE..?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!