« Powrót do artykułu

W dyktaturze rządzi cel, pozbawiony hamulców prawnych [FELIETON]

Bezwarunkowa, niezależna od przydatności wartość własna prawa pozostaje całkowicie obca technicznej wizji państwa, której nie interesuje prawo, lecz przydatność dla funkcjonowania państwa – pisał Carl Schmitt.

prawo9

żródło: ShutterStock

Spójrzmy na kilka wybranych przemyśleń Schmitta zaczerpniętych z „Dyktatury”. Próbując scharakteryzować rolę prawa w państwie rządzonym w sposób dyktatorski, autor z rozbrajającą szczerością dowodzi, że kształt prawa nie jest niczym innym, jak tylko wypadkową decyzji politycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • asdf,9(2020-03-15 19:51) Zgłoś naruszenie 42

  I tak młoda wspaniała republika z lat 1918-1925, pozwoliła na wygraną NSDAP, a ci zrujnowała Niemcy lepiej niż traktat wersalski. A tylu durni ich popierało. Wielu musiało zginąć aby ci co zostali zrozumieli, że nie ma czegoś takiego jak naród panów a reszta ma na panów pracować. Czyż teraz nie rządzi I sort a reszta to 2. sort. Czyż 1. sort, tak jak faszyści, nie ma błogosławieństwa kleru?

  Odpowiedz
 • Lisek jelenia gora(2020-03-15 18:22) Zgłoś naruszenie 45

  Jak ja sie ciesze ze PIS rzaxzi a nie matoly z opozycji

  Odpowiedz
 • Historyk(2020-03-16 00:18) Zgłoś naruszenie 43

  Adolf Hitler był socjalistą przywódcą Niemieckiej Partii Socjalistycznej. Dziś pewnie byłby w PO lub SLD...,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!