« Powrót do artykułu

Wniosek o uzasadnienie niczym pole minowe

Od 21 sierpnia 2019 r. dotychczas darmowy wniosek o uzasadnienie wyroku (jak też postanowienia i zarządzenia) kosztuje 100 zł (nowy art. 25b ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Od 7 listopada 2019 r. jest on warunkiem dopuszczalności apelacji. Bez skutecznej zapowiedzi apelacji (jak się ten wniosek czasem nazywa) wyroku zaskarżyć nie można. Odrzucenie wniosku oznacza więc de facto odrzucenie apelacji. To samo dotyczy wniosku o uzasadnienie postanowienia (zarządzenia) i zażalenia. Niewątpliwie rośnie więc waga tej prostej czynności procesowej, a z nią skutków ewentualnych braków fiskalnych. Rzecz można sprowadzić do pytania, czy strona (pełnomocnik) ma się tu prawo pomylić, czy też jak saper prawa do błędu nie ma, a procedura to pole minowe.

prawo

żródło: ShutterStock

Pierwotny projekt zeszłorocznej, tzw. wielkiej nowelizacji k.p.c. przewidywał dodanie art. 1302a k.p.c., zgodnie z którym wszelkie środki zaskarżenia wnoszone przez profesjonalnych pełnomocników miały podlegać odrzuceniu bez wzywania, a wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem – nawet w razie wniesienia go przez stronę działającą samodzielnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!