« Powrót do artykułu

Może być lepiej. Jak reformować sądownictwo

Zmiany w strukturze sądów nie będą panaceum na problemy sądownictwa, co nie znaczy, że nie da się zrobić nic, by sądy pracowały efektywniej.

Marszu Tysiąca Tóg

autor: Tomasz Gzellżródło: PAP

Marszu Tysiąca Tóg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • roqDJ(2020-01-25 20:38) Zgłoś naruszenie 1210

  Prawo nie jest nauką (ius est ars boni et equi), więc tytuł profesora prawa, jest tyle samo warty co profesora malarstwa czy rzeźby. Formalny tytuł z uczelni nie oznacza, że jego posiadacz jest dobrym prawnikiem. To w temacie profesury gardłującej w sprawie sądów wyższych. Natomiast kolejny problem to kastowość tego systemu. Kasta to nie tylko przywileje ale i urodzenie. A tu dziedziczność, załatwiana drogą reglamentacji korporacyjnych - jest więcej niż widoczna. PIS zamiast pozbyć się korporacyjnego balastu i zrobić prawdziwa reformę, bije pianę o nic.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Legart(2020-01-25 17:59) Zgłoś naruszenie 108

  Bardzo rozczarowująca okazała się wielka reforma k.p.c. autorstwa PiS. Wyglądała na całkiem obiecującą... ale okazała się fatalnie napisana. Uprościła trochę rozprawy (też nie do końca). Ale ma OLBRZYMIE WADY - pierwszą w art. 139(1) k.p.c. (system "niedoręczenia" pozwów - kończący się zawieszaniem kilkudziesięciu procent spraw konsumenckich, po pozwany nie odbiera listów z Sądu) Drugą - w wyłączeniu właściwości przemiennej dla spraw konsumenckich. Znów mamy "wojny o właściwość" - głównym zadaniem Sadów wedle ustawodawcy jest ... przekazywania spraw do innego Sądu. I tak po pół roku licznych czynności sprawa dostaje wreszcie swój numer... pod którym dopiero nastąpi wezwanie do braków formalnych pozwu;)

  Odpowiedz
 • fakty(2020-01-25 17:46) Zgłoś naruszenie 1013

  "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachiniaka w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać z lądowaniem za kratkami, to nic się nie zmieni. Ps. na w/w zdjęciu sami komunisci, towarzysze PZPR-u - rzygać się chce patrząc ...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • roqDJ(2020-01-25 20:47) Zgłoś naruszenie 810

  Do fakty Niestety system prawny, który mamy to system pokomuszy - niewiele różniący się od tego w innych krajach byłych demoludów. Do patologii komuny dołączono patologię kapitalizmu - czyli prywatę. Dziedziność zawodu, absurdalny system szkolenia, tworzenie sztucznych monopoli korporacyjnych etc..etc.. to wszystko jedna wielka państwowa patologia, która przez 30 lat tzw. demokracji nie przyczynia się do polepszenia jakości życia w tym państwie ferując wyroki rażąco naruszające elementarną sprawiedliwość (śmieszne wyroki dla gangsterów) albo naruszające podstawowe prawa człowika - jak choćby zezwalanie na tzw. "areszt wydobywczy" - czyli formę torturowania osób, co do których nie ma wystarczających dowodów.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • !!(2020-01-26 09:37) Zgłoś naruszenie 54

  konieczne referendum ogólnopolskie nt.Konstytucji .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!