« Powrót do artykułu

Skanujesz dowody osobiste swoich klientów? Już niedługo odpowiesz za to karnie

Od 12 lipca za wykonanie kopii dokumentu publicznego, a więc również paszportu, prawa jazdy, karty pojazdu czy legitymacji potwierdzającej np. niepełnosprawność, będzie bowiem grozić kara nawet do dwóch lat więzienia.

Kserokopiarka, skanowanie

żródło: ShutterStock

A wszystko za sprawą wchodzącej właśnie w życie po półrocznym vacatio legis ustawy z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. poz. 53).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-07-02 14:00) Zgłoś naruszenie 40

    A co, gdy bank do tej pory skanujący dokumenty, zarząda od klienta aby sam sobie go zeskanował, gdyż w przeciwnym razie odmówi wykonania usługi.?........... 😁

    Odpowiedz
  • Piotr Struzik(2019-07-03 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tytuł artykułu chwytliwy, ale nie do końca prawdziwy. Nowa ustawa rzeczywiście wprowadza odpowiedzialność karną za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu zbycia repliki dokumentu publicznego. Szkopuł w tym, że pojęcie "repliki dokumentu publicznego" zostało też w tej ustawie zdefiniowane. Zgodnie z definicją repliką dokumentu publicznego jest odwzorowanie lub kopia wielkości od 75% dp 120% oryginału o cechach autentyczności. Wystarczy więc kserować w odpowiednim pomniejszeniu lub powiększeniu. Zresztą trudno też uznać żeby, np. czarno-biała kserokopia, nawet o wielkości 100% oryginału, posiadała cechy autentyczności pozwalające na uznanie jej za replikę w rozumieniu ustawy. W konsekwencji nie spodziewałbym się, że ktokolwiek zaprzestanie kserowania dowodów osobistych. Byłoby fajnie, ale chyba jeszcze nie teraz. Pani Redaktor, może warto uzupełnić artykuł o stosowną uwagę bo jest on powielany na licznych portalach, a po prostu wprowadza w błąd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!