« Powrót do artykułu

II Kongres Prawników Polskich: Niezależność adwokatów i radców prawnych wymaga istnienia mechanizmów jej ochrony

"Tylko niezależny adwokat i radca prawny może odważnie występować w obronie praw i wolności oraz godności ludzkiej. Niezależność zaś adwokatów i radców prawnych wymaga istnienia mechanizmów jej ochrony, a w szczególności istnienia silnego, niezależnego od władzy państwowej samorządu wyposażonego w autonomiczne sądownictwo dyscyplinarne i nienaruszalną tajemnicą zawodową" - głosi tekst uchwały przyjętej przez II Kongres Prawników Polskich.

prawo2

żródło: ShutterStock

Uczestnicy kongresu: Warunkiem odpolitycznienia prokuratury jest rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a ograniczenie funkcji śledczych "zasadniczym elementem zapewnienia rzetelnego udziału prokuratora w wymiarze sprawiedliwości".

statystyki

Komentarze (13)

 • Brawo Ziobro(2019-06-01 22:15) Zgłoś naruszenie 3426

  Ludzie Was nie chcą! i waszych korporacji, Ludzie chcą Ziobrę, co pokazują wyniki wyborów i poparcie na ulicach, instytucjach, czy to do Was dociera?? Dość uzurpowania sobie władzy prawotwórczej w ramach zamkniętego systemu sędzia kolega adwokata, dość tworzenia prawa zamiast Sejmu. Brawo ZIOBRO

  Odpowiedz
 • Anna(2019-06-01 19:25) Zgłoś naruszenie 2226

  "My, sędziowie potrafimy to robić lepiej niż ludzie, którzy wybierani są w plebiscytach. Każdy na czymś się zna, każdy do czegoś został powołany. W związku z tym czas już, aby politycy, dziennikarze, wróżki zrzekli się władzy nad sądami". Z powyższego płynie nadzwyczaj niepokojący obraz pogardy dla władzy ustawodawczej oraz niechęć do poddania się jakiejkolwiek kontroli. Na całe szczęście jest to głos jedynie jednej osoby, nie całego środowiska.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nihilizm ideow-polityczno-sądowy(2019-06-01 19:31) Zgłoś naruszenie 1723

  Samozarządzanie sądów ? A za czyje pieniądze pracują? Samozarobione ? A sądzą samych siebie ? Tak więc skoro pieniądze są od obywateli i to oni są sądzeni, to sądy muszą być kontrolowane przez wybrane przez obywateli władze państwowe. A adwokaci niby od czego są zależni ? No chyba, że któryś ma jakieś hobby.

  Odpowiedz
 • cd1(2019-06-01 21:02) Zgłoś naruszenie 1622

  Kto w Polsce reprezentuje Państwo? czy Sędziowie?, czy Sądy, czy Prezydent, czy Sejm, czy Korporacje. Niezależność nie powinna oznaczać samowoli, mafijnego systemu uzurpowania sobie władzy nad innymi dla zysków i chaosu w strukturach Państwa. Państwo musi mieć jednolity System Administracyjny pod Kontreolą właściwych Organów, dlatego w Polsce należy dokonać naprawy Prawa łącznie ze3 zmianą Konstytucji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bert(2019-06-01 22:33) Zgłoś naruszenie 1425

  Zdegenerowane postkomunistyczne sitwy wycierają sobie gęby wielkimi słowami, które na co dzień depczą

  Odpowiedz
 • Obywatel(2019-06-02 05:58) Zgłoś naruszenie 1424

  Niezależność adwokatom i radcom zapewni tylko i wyłącznie likwidacja korporacji.

  Odpowiedz
 • Jack(2019-06-02 07:00) Zgłoś naruszenie 1121

  Czyli aby nie można było tknąć skorupowanych,chciwich prawników ,jak warszawscy sędziowie i adwokaci zamieszani w afery przejmowania za bezcen kamienic,czy tak ?!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-06-02 09:20) Zgłoś naruszenie 425

  UBezpieczenie , czyli ochrona , jak najbardziej , zwłaszcza że nowe (zagraniczne) , kadry nadciągają , a ich "niezawisłość" jest jeszcze bardziej słuszna i dlatego , te pasożytnicze synekurki , to wiadomo , kto będzie brał w POsiadanie ... I kto będzie dostawał zlecenia od schajsgojów z tzw. rządu ...

  Odpowiedz
 • demokracja(2019-06-04 08:23) Zgłoś naruszenie 25

  Problem jest taki, że sądy nie mają demokratycznej legitymacji. Jeżeli sami ludzie ich nie wybierają, to na podstawie czego oczekują niezależności od innych władz??? Po drugie brak możliwości odwołania ze stanowiska, mogłaby doprowadzić do totalnej deprawacji środowiska. Bo wyobraźmy sobie takich nadludzi, którzy mogą wszystko zrobić innemu, a sami mają za sobą swoich kolegów, którzy wiadomo, że będą bardziej za swoimi, a nie za ludźmi spoza środowiska.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!