« Powrót do artykułu

Aplikacja adwokacka do likwidacji [FELIETON]

Zwolennicy samorządowej aplikacji adwokackiej (z reguły wykładowcy dla aplikantów) zaklinają się, że jest ona najlepszym sposobem przygotowania do wykonywania zawodu adwokata. Tak istotnie było w zamierzchłej przeszłości, teraz jednak pora zastanowić się nad celowością utrzymania tak kosztowej i dysfunkcjonalnej instytucji, która koniec końców nie przynosi efektów na miarę oczekiwań. Zamiast tego wprowadzić należy instytucję adwokatów na próbę, wpisywanych zaraz po zdaniu egzaminu adwokackiego.

paragraf, prawo

żródło: ShutterStock

Aplikanci po wielokroć narzekają na jej niski poziom – co nie dziwi, gdyż wykłady na aplikacji dostają z reguły działacze samorządowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (63)

 • rand(2018-09-21 17:28) Zgłoś naruszenie 415

  Korporacje adwokackie są niezgodne z konstytucją - bo, ograniczają dostęp do zawodu, nie działąją w interesie publicznym tylko własnym, naruszają podstawową zasadę gospodarki rynkowej - zasadę wolnej konkurencji. Korporacje adwokackie są absurdem logicznym. Patron byłby niespełna rozumu, gdyby zdradzał tajniki zawodu konkurencji. To, że wyśle kogoś na pocztę, czy pośle na nic nie wartą sprawę jakiegoś mało ważnego klienta - to jeszcza nie jest żadna nauka ani przekazywanie know-how. System aplikacyjny - to system cechowy żywcem przeniesiony ze średniowiecza - czyli coś co działa tylko w ramach układó rodzinnych. Dawno rząd powinien zrobić porządem z tym towarzystwem. W interesie całego społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • mark(2018-09-21 17:13) Zgłoś naruszenie 394

  Bardzo dobry pomysł na pożegnanie średniowiecza. Przecież ten system kształcenia z patronem - to czysty absurd. Niby jaki interes ma patron w kształceniu konkurenta? Nie mówiąc już, że jak się ktoś bierza za wszystko to się nie zna dobrze na niczym. Wie o tym każdy prawnik.

  Odpowiedz
 • wstyd(2018-09-20 20:14) Zgłoś naruszenie 3241

  kompletnie nieporozumienie, to tak jak czeladników miałyby kształcić szkoły a nie mistrzowie. Może niech lekarze także po studiach zdadzą jakiś egzamin i operują, jak się uda to ok jak nie to wywalą ich z zawodu, to samo niech dotyczy architektów, zbudują, się nie zawali to niech dalej projektują.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aplikant oirp bydgoszcz(2018-09-21 08:24) Zgłoś naruszenie 315

  Rozgojic to całe towarzystwo. Na mojej aplikacji wykładał sędzia Juchacz co skazywał ludzi w stanie wojennym. Na jego wykładach to tylko było „ten tego , ten tego , no wiecie , doczytajcie...” Ziobro powinien zlikwidować aplikacje skoro po 3latach można zdawać egzamin bez aplikacji.

  Odpowiedz
 • a po co ten zamęt?(2018-09-20 20:30) Zgłoś naruszenie 2926

  Najlepiej będzie, kiedy jednoosobowo ster w adwokaturze dzierżyć będzie Andrzej Nogal. Andrzej Nogal zrobi z adwokatury pion administracji państwowej, założy gazetę, sam będzie redagować w niej teksty, będzie dopuszczać do pracy, zwalniać z niej, dyktować zarzuty odwoławcze, cofać apelacje i... ściągać koszty. To zdecydowanie uprości sprawę..

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • mec(2018-09-21 08:44) Zgłoś naruszenie 267

  Pełna zgoda Panie Nogal! Aplikacja to przeżytek, wymyślony w zamierzchłych czasach poprzedniego systemu. Całkowicie nie przystaje do dzisiejszych czasów. Prowadzenie aplikacji przez uczelnie to zaś jeszcze gorszy pomysł - wydziały prawa to wydziału teoretycznego prawa, a nie praktyki. Zlikwidować aplikację i zastanowić się nad zreformowaniem samorządu zawodowego. Zacząć od połączenia zielonego i niebieskiego w jeden kolor,

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • arpa_the_hut(2018-09-21 18:23) Zgłoś naruszenie 242

  Korporacje muszą mieć ochronę państwa przed konkurencją. No to muszą być "megaspecjaliści" :))))))))

  Odpowiedz
 • adwokatura to nie szkoła(2018-09-20 18:51) Zgłoś naruszenie 2227

  Szkolenie i egzaminowanie aplikantów na uczelnie! W Wlk. Brytanii tylko 5 uniwersytetów prowadzi takie studia II stopnia. A u adwokatów roczna praktyka po ich ukonczeniu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Em(2018-09-20 22:28) Zgłoś naruszenie 2112

  Aplikanci nie zastępują na podstawie substytucji. Doucz się panie Nogal...

  Odpowiedz
 • Artur(2018-09-21 07:27) Zgłoś naruszenie 2014

  Jeśli PIS zlikwiduje korporacje prawnicze i ich wpływ na młodych prawników będzie miał mój głos

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • abc(2018-09-21 21:23) Zgłoś naruszenie 143

  Jestem pełen podziwu dla Pana Nogala bo zajęcie takiego stanowiska jako adwokat wymaga dużej odwagi. Polski system kształcenia prawnikow, adwokatów jest niewydolny i zdecydowanie za długi. Studia prawnicze trwaja 5 lat, gdzie w prawie każdym kraju UE trwa to 3-4 lata. Aplikacja w Polsce trwa 3 lata gdzie w przypadku pozostałych krajów Europy kształcenie prawnikow po studiach trwa 1-1,5 roku, w Niemczech 20 miesięcy. Dlaczego tylko w Polsce musi to trwać tak długo? Patrząc na to najlepszym pomysłem byłaby możliwość zdawania egzaminu zawodowego po studiach i stażu tak jak w przypadku lekarza czy lekarza dentysty. Lekarz właśnie po skończeniu studiów lekarskich i zdaniu LEP zdobywa pełne prawo wykonywania, specjalizacja nie jest tu niezbędna. Specjalizacja ma na celu poszerzenie umiejetnosci a nie jak w przypadku aplikacji zdobycie uprawnien zawodowych. Skoro taki system kształcenia działa w przypadku zawodu lekarza to tym bardziej działałby w przypadku zawodu prawnika. No i nie będę tu porównywać odpowiedzialności za błędy w przypadku tych zawodów - w przypadku lekarza błąd to strata zycia lub zdrowia i jest nieodwracalny i nie ma dnia by jakiś lekarz nie odpowiadał karnie za błąd a nie tylko przed swoim samorządem. W przypadku prawnika klient najwyżej straci kasę ale tutaj błędy można naprawić No i za błąd prawnik nie odpowiada karnie, odpowiada jedynie przed swoim samorządem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aplikant oirp torun(2018-09-21 08:50) Zgłoś naruszenie 1110

  Bidna ta "warszawka", u nas większość wykładowców to sędziowie, a radcowie też często równocześnie pracownicy naukowi. Taki cywil SSA Dorota Gierczak, równocześnie wykładowca KSSiP, a ty kolego zza miedzy zapomniałeś, że u Was też ma zajęcia? Zdawalność po aplikacji jest 80%, bez aplikacji 20%, a co do kursów to kto bogatemu zabroni, ale jak się na zajęciach siedzi z nosem w komórce na FB to potem trzeba kursów

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • tobiaszf(2018-09-21 08:20) Zgłoś naruszenie 107

  Ile pieniędzy miałby Skarb Państwa czy uczelnie jak to tam odbywały by się szkolenia na radców czy adwokatów, notariuszy. Ile pieniędzy byłoby z czynności notarialnych dla Skarbu Państwa. Przecież to mogą robić gminy i pieniądze do Skarbu Państwa albo Samorządu. Na wszystko by starczyło na szpitale, drogi, mosty, technologię. A tak co? istnieje jakaś korporacja co "uczy" konkurencje?, czegoś co za chwilę będzie niekatulane. Czegoś co w sumie sami muszą się uczyć. Po tyle lat to trwa odpowiedź może być tylko jedna. Nie wiadomo o co chodzi to chodzi o....

  Odpowiedz
 • M.(2018-09-21 10:28) Zgłoś naruszenie 93

  Ja się bardzo dużo nauczyłam pracując dla patrona podczas aplikacji. Ale same zajęcia są do likwidacji, nic się na nich nie dowiedziałam.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wjw(2018-09-21 10:29) Zgłoś naruszenie 90

  A poziom kształcenia aplikantów coraz niższy. Niestety...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kompletne nieporozumienie(2018-09-21 09:21) Zgłoś naruszenie 98

  Skoro tak fatalnie wygląda aplikacja adwokacka, to powinna zostać po prostu zreformowana. Zasady są szczytne - kandydat zaje egzamin wstępny, następnie 3 lata uczy się wykonywania zawodu, teorii i praktyki i zdaje egzaminy. Ten, kto obiera inna ścieżkę - nie zdaje na aplikację, ale uzyskuje wiedzę o zasadach wykonywania zawodu w praktyce zawodowej, również uzyskuje umiejętność profesjonalnego świadczenia usług prawnych. Jeżeli coś w tym nie gra, to niech zostanie zmienione. Przede wszystkim ORA powinny ściśle egzekwować zachowanie adwokatów zgodne z etyką zawodową. Od pewnego czasu "adwokaci niezłomni" w rozmowach w tv czy wywiadach dla portali internetowych i prasy plują takim jadem, że człowiek słuchając/czytając to czuje się po prostu brudny. Naczelny problem adwokatów (radców prawnych też), to problem z etyką wykonywania zawodu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • adw(2018-09-21 23:24) Zgłoś naruszenie 82

  WARSZAWSKI SAMORZĄD MA GDZIEŚ OCZEKIWANIA APLIKANTÓW ADWOKACKICH. PATRON DZIŚ JEST TYLKO Z NAZWY DO WYKORZYSTYWANIA APLIKANTA. WYKŁADY PROWADZONE PRZEZ ŚCISŁE KOLESIOSTWO DZIEKANA I JEGO ŚWITY. A APLIKANT WYRYWA SOBIE ŻYŁY BY ZDOBYĆ SRODKI NA APLIKACKE ŻEBY WYKŁADOWCA KTÓRY NA RYNKU JEST NIEDORAJDĄ DOSTAŁ KILKA TYSIĘCY ZA PSEUDO WYKŁAD.. APLIKANCI TO ZDOLNI I MADRZY LUDZIE SPRYTNIEJSI I ŚWIATLI NIŻ NIE JEDEN ADWOKAT. POWINNI MIEĆ MOŻLIWOŚĆ SKUPIENIA SIĘ WYŁĄCZNIE NA PRAKTYCZNEJ NAUCE ZAWODU POD NADZOREM PATRONA KTÓREMU RADA WINNA ZREFUNDOWAĆ KOSZTY APLIKACJI. MOWA TRWA

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • komentacz(2018-09-21 08:54) Zgłoś naruszenie 85

  Rzekł Premier MM: " Polska jest państwem prawa, A NIE PRAWNIKÓW". I wszystko jasne: bez korporacji prawniczych ( i bez aplikowania).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • radcunio(2018-09-21 13:54) Zgłoś naruszenie 74

  Pod czyich synusiów i córunie forsuje jaśnie oświecony pan adwokat swój postulat? Dziecięcia poselskie, senackie i znajomych-królika, którym trzy lata odpękac na aplikacji żal? Dziękuję wiadomo którym palcem takim pomysłom. Dlaczego komuś ma być lepiej niż mnie, tylko dlatego, że jest urodzony w kręgach decyzyjnych?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Adw(2018-09-21 09:45) Zgłoś naruszenie 78

  A przez 3 pierwsze lata młodzi adepci palestry uczyć się będą na d....ach swoich klientów bez żadnego nadzoru. Ciekawe kto później podejmie się prowadzenia sprawy spapranej przez takiego mlodzieńca..... gratuluję pomysłu

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!