« Powrót do artykułu

Przekształcenie we własność: Czy istnieje obowiązek wyodrębnienia co najmniej jednego lokalu?

Konsekwencje ustawy przekształceniowej, która co do zasady zlikwidować ma użytkowanie wieczyste będą inne w zależności od posiadanego tytułu prawnego do lokalu w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

mieszkanie1

żródło: ShutterStock

W przypadku odrębnej własności lokalu, utworzenie odrębnej księgi wieczystej lokalowej jest niezbędne do powstania tego prawa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (29)

 • komuna(2018-08-29 07:40) Zgłoś naruszenie 5521

  Z dniem 1 stycznia 2019 roku to właściciel lokalu stanie się współwłaścicielem gruntu.Ale co to zmienia.Poza obowiązkiem zapłaty NIC.W dalszym ciągu nie będę wiedział który grunt jest mój .Wynika z tego,że grunt będzie wspólny tak jak poprzednio- NICZYI?.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ale macie ekspertów...(2018-08-29 09:09) Zgłoś naruszenie 283

  To, że lokal ma mieć przeznaczenie mieszkalne, nie oznacza, że to ma być wyodrębniony lokal. Przeznaczenie lokalu stwierdza starosta w zaświadczeniu o samodzielności lokalu, a nie treść księgi wieczystej (dział I-O nie korzysta nawet z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych). Gdyby iść tym tropem, że lokale mieszkalne mają być wyodrębnione, to dlaczego wyodrebniony ma być np. jeden lokal a nie połowa (art 1 ust 2 pkt 2 ustawy, o którym wspomniał wasz ekspert) ? Sorry za uszczypliwość, ale poziom podobny, jak w artykułach o walce o Konstytucję...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • członek w.m(2018-08-29 10:30) Zgłoś naruszenie 2113

  Bez aktu notarialnego nie można stać się właścicielem gruntu.To w końcu kto będzie miał na własność ten grunt?Właściciel lokalu nie, to może wspólnota mieszkaniowa?Proszę mi to wyjaśnić?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jan(2018-08-29 11:01) Zgłoś naruszenie 1413

  Do MP.Tzn.że za obecnych czasów można przenosić nieruchomość/grunt/bez spania aktu notarialnego?Dobre????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jaś(2018-08-31 17:33) Zgłoś naruszenie 145

  Za pare lat przyjdą nowi nawiedzeni i znów na podstawie ustawy to zmienią.I co wtedy?Historia kołem się toczy.

  Odpowiedz
 • Onufry(2018-08-30 10:01) Zgłoś naruszenie 134

  Porażające jest to, że część ludi w tym kraju bezkrytycznie przyjmuje za pewne to co opowiadają gadające głowy na ekranie telewizora lub to co piszą tzw. dziennikarze w gazetach. Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można przyjąć, że większość komentujących na tym forum w ogóle nie przeczytała ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Ludzie nie chcą lub nie potrafią zrozumieć, że: 1/ Za użytkowanie wieczyste gruntu związanego z budynkiem co roku płacą gminie opłatę roczną. Po przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności opłata przekształceniowa w dotychczasowej wysokości będzie płacona przez 20 lat lub jednorazowo na warunkach udzielonej bonifikaty 2/ Opłatę roczną za użytkowanie wieczyste płacą właściciele lokali wyodrębnionych bezpośrednio do gminy, a posiadacze spółdzielczych praw do lokali płacą do swojej spółdzielni, która pełni w tym zakresie rolę pośrednika i wpłaca zebrane opłaty na konto gminy 3/ Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest właścicielem lokalu. Właścicielem takiego lokalu nadal pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa. 4/ Grunt związany z budynkiem stanowi nieruchomość wspólną i dlatego opowiadanie o jakimś wydzielaniu "swojego kawałka" jest nieporozumieniem 5/ Po przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nadal będzie funkcjonował podatek od nieruchomości. Podatek od nieruchomości i opłata roczna za użytkowanie wieczyste to są dwie różne kategorie prawne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Halina(2018-11-13 09:12) Zgłoś naruszenie 123

  Spółdzielnie mieszkaniowe powinne być zlikwidowane z ustawy. To stary twór komunistyczny który okrada członków spółdzielni i lmieszkaców nie będących członkami w imię prawa. Spółdzielnie podlegają lustracji ale żadna lustracja nigdy nie wykryła żadnych nieprawidłowości. Jeżeli komisja rewizyjna zrobi przegląd faktur bo jedynie sprawdzanie kosztów w spółdzielni daje cały obraz to ludzie Ci są przez prezesa szykowani co miało miejsce w spółdzielni do której należe a spółdzielcy byli tak zmanipulowani przez zarząd a byłó na Walnym 60 z 2500 członków i przegłosowują prawie wszystko co preses chce. Taki preceder jest w całym kraju. a nas rząd nie robi nic potrzebuje nas tylko przy urnach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kris(2018-08-30 09:37) Zgłoś naruszenie 100

  Do obiegu prawnego weszła ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. W związku z powyższym z dniem 01 stycznia 2019r. każdy właściciel lokalu z mocy prawa uzyska udział w prawie własności gruntu związanego z naszym budynkiem. Podkreślić należy, że właścicielem nie jest posiadacz spółdzielczego prawa do lokalu. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nastąpi niezależenie od tego czy Państwo chcecie , czy też nie chcecie być współwłaścicielami gruntu. W ujęciu praktycznym w ustawie zapisane są następujące możliwości uzyskania udziału w prawie własności gruntu związanego budynkiem: Wariant 1 Właściciel lokalu nie musi podejmować żadnych czynności. Wtedy w każdym kolejnym roku przez dwadzieścia lat właściciel lokalu obowiązany będzie uiszczać tzw. opłatę przekształceniową, a w księdze wieczystej prowadzonej dla jego lokalu mieszkalnego sąd wieczystoksięgowy dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę przekształceniową. Więcej w art. 7 ustawy Wariant 2 Jeżeli rada gminy podejmie uchwalę o udzieleniu bonifikaty, to właściciel lokalu będzie mógł skorzystać z możliwości wniesienia opłaty przekształceniowej na warunkach udzielonej bonifikaty Więcej w art. 9 ustawy Wariant 3 Jeżeli większość właścicieli lokali w nieprzekraczanym terminie do 31 marca 2019r. gminie pisemne oświadczenia zawierające żądanie przekształcenia na dotychczasowych zasadach to wtedy możliwe będzie uzyskanie udziałów w prawie własności gruntu z dotychczasową bonifikatą. Więcej w art. 26 ustawy.

  Odpowiedz
 • xyz(2018-08-29 12:11) Zgłoś naruszenie 60

  Osoby, które mają mieszkania w bloku w formie wyodrębnionej własności, będą sami od tej pory przez 20 lat płacić opłatę przekształceniową. Natomiast, co do pozostałych osób mających w takim bloku lokatorskie i spółdzielcze prawo własności, opłatę przekształceniową będzie płacić bezpośrednio spółdzielnia – twierdzi Gorgoń-Wróbel. Szkoda, że Gorgoń-Wróbel nie dodała, że opłata dokonywana przez SM będzie tak naprawdę opłacana przez mieszkańców bo zostanie roczna rata rozbita na 12 miesięcy i dorzucona do miesięcznych opłat wystawianych przez SM. A ponieważ w zasobach SM mieszkają specyficzni ludzie to można śmiało założyć, że 90% z nich uzna po takiej informacji, że nie wyodrębnianie daje im możliwośc zaoszczedzenia kasy. Nic z tego! Mało tego, po 20 latach będzie spłata zakończona i, przy zaniechaniach mieszkańców-brak wyodrębnienia, grunt nadal będzie w rękach SM i to grunt spłacony.

  Odpowiedz
 • pilne(2018-08-30 08:20) Zgłoś naruszenie 616

  Do mieszkania w Spółdzielniach i Wspólnotach Mieszkaniowych nie powinni być dopuszczani ludzie którzy nie zostali przeszkoleni z Ustaw w oparciu o które działa dana jednostka. Poziom znajomości prawa jest zerowy. Może taki przedmiot powinien być w szkole. Ludzie np. domagają się remontów, ale nie przychodzą na zebrania poza 20% udziałowców, nie można się doprosić o przegłosowanie uchwał, ukrywają ilość osób, nie podają danych osobowych. Nie rozróżniają własności prywatnej od nieruchomości wspólnej, którą zarządza wspólnota. Domagają się remontów w prywatnych mieszkaniach, wbrew prawu! Obserwujemy częste zmiany właścicieli lokali, zwłaszcza tych, którymi interesuje się komornik. Są tacy właściciele, których poszukuje 9. komorników. Prawo stanowione powinno ułatwiać działanie zarządowi wspólnoty, a nie ułatwiać ukrywanie się pasożytów, żyjących latami na koszt sąsiadów. Ustawa o własności lokali wymaga pilnej aktualizacji do współczesnych problemów. W praktyce nie da się nikogo do niczego zmusić, ani skontrolować. Nawet Policji ludzie nie wpuszczają, a co dopiero administratora.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ja BABA(2018-08-29 11:06) Zgłoś naruszenie 54

  SPOŁDZIELNIE UWLASZCZA SIE NA GRUNTACH A WLASCICIELE LOKALI SPOLDZIELCZYCH STANA SIE ICH ZAKLADNIKAMI SPOLDZIELNIE OTRZYMAJA AKT NOTARIALNY . Skandal to malo powiedziane.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • edyta(2019-09-17 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  a co ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu? lokal nie jest mój... a grunt będzie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!