« Powrót do artykułu

Sprawy trwają dłużej, ale sądy pracują wydajniej

O 24 dni wydłużył się w 2017 r. czas trwania przeciętnej sprawy sądowej w porównaniu do 2016 r. Tak wynika z danych przytoczonych w odpowiedzi, jakiej udzielił na jedną z interpelacji poselskich Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

prawo sędzia sąd

żródło: ShutterStock

prawo sędzia sąd

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • Jurek(2018-06-12 21:04) Zgłoś naruszenie 180

  Nowela kpc rozwiąże ten problem przynajmniej częściowo. Zwiększając koszty ustawodawca skutecznie pozbędzie się części spraw z sądów, bo nie będzie się opłacało ich dochodzić. I nie, opowiadanie bzdur, że ostatecznie koszty ponosi strona przegrywająca na nikim nie robi wrażenia. Nie w kraju gdzie skuteczność egzekucji wynosi niecałe 20%. To znaczy, że koszty nawet przy wygranej sprawie, w 4 na 5 spraw ponosi powód i nigdy ich nie odzyska.

  Odpowiedz
 • ha ha ha ha ha ha(2018-06-13 07:32) Zgłoś naruszenie 71

  To tak jakby napisać, że pociągi jeżdżą szybciej ale podróż trwa dłużej. :))))

  Odpowiedz
 • Obywatele(2018-06-12 21:39) Zgłoś naruszenie 14

  Stawki adwokackie i koszty sądowe....Te stawki powinien ustalać Sejm bezpośrednio. Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • K(2018-06-12 23:31) Zgłoś naruszenie 05

  no tak rzeczywiscie wydajniej ,umarzają sprawy ktore poprzednio klient skladal ,prosząc o sprawiedliwy po wznowieniu postępowania z kręgowego do apelacyjnego ,i z powrotem do okręgowego ze stwierdzeniem ze sprwa byla toczona i sąd umarza postępowanie i co akta wędrują do archiwum ,tak się sądy sluchają Pana Zibry i innych zmieniając ustawy ktore piszą alarmują a SĄDY SWOJE ROBIĄ ABY ZDOLOWAC KLIENTA ZEBY ZREZYGNOWAL Z DALSZEJ TOCZĄCEJ IE SPRAWY NA TEGO KTORY NIE BĘDZIE SIĘ BAL WYPOWIEDZIEC PRZED STOLEM PANSKIM SPRAWIEDLIWY WYROK

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i-obserwator(2018-06-13 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  V-ce ziobro przeskoczył swojego pana.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!