statystyki

Sprawy trwają dłużej, ale sądy pracują wydajniej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.06.2018, 20:00
prawo sędzia sąd

prawo sędzia sądźródło: ShutterStock

O 24 dni wydłużył się w 2017 r. czas trwania przeciętnej sprawy sądowej w porównaniu do 2016 r. Tak wynika z danych przytoczonych w odpowiedzi, jakiej udzielił na jedną z interpelacji poselskich Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Mimo że procesy trwają nieco dłużej, to jednak, jak twierdzi wiceminister, sądy pracują wydajniej. Potwierdzać to mają liczby, na które powołuje się wiceminister. I tak: jeżeli chodzi o zaległość wszystkich spraw w sądach, to w 2016 r. wynosiła ona nieco ponad 3,018 mln, podczas gdy rok później spadła do poziomu niemal 2,964 mln.

Co więcej, sądy z roku na rok załatwiają coraz więcej spraw. O ile bowiem w 2016 r. rozpoznały ich ponad 14,192 mln, o tyle w 2017 r. liczba ta wzrosła do ponad 15,835 mln. I to przy zwiększonym wpływie (z prawie 15 mln spraw w 2016 r. do niemal 16 mln rok później). „Wszystko to w obliczu trudności, jakie sądy napotykają w codziennej pracy, wzrastającego stanu skomplikowania spraw, trudności w zasięganiu opinii biegłych, absencji stron i świadków na rozprawach – co może być powodem do przedłużania się każdego postępowania sądowego” – zaznacza wiceminister Piebiak. 


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Jurek(2018-06-12 21:04) Zgłoś naruszenie 180

  Nowela kpc rozwiąże ten problem przynajmniej częściowo. Zwiększając koszty ustawodawca skutecznie pozbędzie się części spraw z sądów, bo nie będzie się opłacało ich dochodzić. I nie, opowiadanie bzdur, że ostatecznie koszty ponosi strona przegrywająca na nikim nie robi wrażenia. Nie w kraju gdzie skuteczność egzekucji wynosi niecałe 20%. To znaczy, że koszty nawet przy wygranej sprawie, w 4 na 5 spraw ponosi powód i nigdy ich nie odzyska.

  Odpowiedz
 • ha ha ha ha ha ha(2018-06-13 07:32) Zgłoś naruszenie 71

  To tak jakby napisać, że pociągi jeżdżą szybciej ale podróż trwa dłużej. :))))

  Odpowiedz
 • Obywatele(2018-06-12 21:39) Zgłoś naruszenie 14

  Stawki adwokackie i koszty sądowe....Te stawki powinien ustalać Sejm bezpośrednio. Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • K(2018-06-12 23:31) Zgłoś naruszenie 05

  no tak rzeczywiscie wydajniej ,umarzają sprawy ktore poprzednio klient skladal ,prosząc o sprawiedliwy po wznowieniu postępowania z kręgowego do apelacyjnego ,i z powrotem do okręgowego ze stwierdzeniem ze sprwa byla toczona i sąd umarza postępowanie i co akta wędrują do archiwum ,tak się sądy sluchają Pana Zibry i innych zmieniając ustawy ktore piszą alarmują a SĄDY SWOJE ROBIĄ ABY ZDOLOWAC KLIENTA ZEBY ZREZYGNOWAL Z DALSZEJ TOCZĄCEJ IE SPRAWY NA TEGO KTORY NIE BĘDZIE SIĘ BAL WYPOWIEDZIEC PRZED STOLEM PANSKIM SPRAWIEDLIWY WYROK

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i-obserwator(2018-06-13 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  V-ce ziobro przeskoczył swojego pana.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane