statystyki

Sprawy trwają dłużej, ale sądy pracują wydajniej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.06.2018, 20:00
prawo sędzia sąd

prawo sędzia sądźródło: ShutterStock

O 24 dni wydłużył się w 2017 r. czas trwania przeciętnej sprawy sądowej w porównaniu do 2016 r. Tak wynika z danych przytoczonych w odpowiedzi, jakiej udzielił na jedną z interpelacji poselskich Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Mimo że procesy trwają nieco dłużej, to jednak, jak twierdzi wiceminister, sądy pracują wydajniej. Potwierdzać to mają liczby, na które powołuje się wiceminister. I tak: jeżeli chodzi o zaległość wszystkich spraw w sądach, to w 2016 r. wynosiła ona nieco ponad 3,018 mln, podczas gdy rok później spadła do poziomu niemal 2,964 mln.

Co więcej, sądy z roku na rok załatwiają coraz więcej spraw. O ile bowiem w 2016 r. rozpoznały ich ponad 14,192 mln, o tyle w 2017 r. liczba ta wzrosła do ponad 15,835 mln. I to przy zwiększonym wpływie (z prawie 15 mln spraw w 2016 r. do niemal 16 mln rok później). „Wszystko to w obliczu trudności, jakie sądy napotykają w codziennej pracy, wzrastającego stanu skomplikowania spraw, trudności w zasięganiu opinii biegłych, absencji stron i świadków na rozprawach – co może być powodem do przedłużania się każdego postępowania sądowego” – zaznacza wiceminister Piebiak. 


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Jurek(2018-06-12 21:04) Zgłoś naruszenie 180

  Nowela kpc rozwiąże ten problem przynajmniej częściowo. Zwiększając koszty ustawodawca skutecznie pozbędzie się części spraw z sądów, bo nie będzie się opłacało ich dochodzić. I nie, opowiadanie bzdur, że ostatecznie koszty ponosi strona przegrywająca na nikim nie robi wrażenia. Nie w kraju gdzie skuteczność egzekucji wynosi niecałe 20%. To znaczy, że koszty nawet przy wygranej sprawie, w 4 na 5 spraw ponosi powód i nigdy ich nie odzyska.

  Odpowiedz
 • ha ha ha ha ha ha(2018-06-13 07:32) Zgłoś naruszenie 71

  To tak jakby napisać, że pociągi jeżdżą szybciej ale podróż trwa dłużej. :))))

  Odpowiedz
 • Obywatele(2018-06-12 21:39) Zgłoś naruszenie 14

  Stawki adwokackie i koszty sądowe....Te stawki powinien ustalać Sejm bezpośrednio. Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • K(2018-06-12 23:31) Zgłoś naruszenie 05

  no tak rzeczywiscie wydajniej ,umarzają sprawy ktore poprzednio klient skladal ,prosząc o sprawiedliwy po wznowieniu postępowania z kręgowego do apelacyjnego ,i z powrotem do okręgowego ze stwierdzeniem ze sprwa byla toczona i sąd umarza postępowanie i co akta wędrują do archiwum ,tak się sądy sluchają Pana Zibry i innych zmieniając ustawy ktore piszą alarmują a SĄDY SWOJE ROBIĄ ABY ZDOLOWAC KLIENTA ZEBY ZREZYGNOWAL Z DALSZEJ TOCZĄCEJ IE SPRAWY NA TEGO KTORY NIE BĘDZIE SIĘ BAL WYPOWIEDZIEC PRZED STOLEM PANSKIM SPRAWIEDLIWY WYROK

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i-obserwator(2018-06-13 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  V-ce ziobro przeskoczył swojego pana.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane